Ogier využil problémů rivalů a na Sardinii vyhrál. Prokop skončil třináctý.

Radek Vičík Radek Vičík
6. 6. 2021 13:17
Sébastien Ogier v Toyotě vyhrál Italskou rallye a upevnil si tak průběžné vedení v šampionátu. Obhájce titulu na Sardinii triumfoval s náskokem 46 vteřin před týmovým kolegou Elfynem Evansem, který je za ním druhý i v MS. Třetí po odjetí dvaceti rychlostních zkoušek skončil Thierry Neuville v Hyundai.

Ogier si 52. vítězství v MS jistil vedení celou neděli. Zato Evans v poslední měřené vložce málem "utopil" svůj speciál. Brit totiž vjel příliš agresivně do brodu a motor pod vodou málem zhasl.

Na své nejoblíbenější soutěži v kalendáři světového šampionátu nechyběl Martin Prokop. Český jezdec, který startoval s navigátorem Zdeňkem Jůrkou, obsadil konečnou 13. pozici. Pilot Fordu byl v hodnocení WRC2 čtvrtý.

Velkou smůlu měli během Italské rallye piloti Hyundai. Podruhé za sebou musel Ott Tänak odstoupit z vedoucí příčky. Estonec ve čtvrté sobotní erzetě narazil do kamene a zlomil si zavěšení.

V té chvíli se do čela vyšvihl s pohodlným náskokem Ogier. Toho pronásledoval loňský vítěz Dani Sordo. Jenže i Španěl doplatil na překážku a utrhl kolo.

Problémy neměli zdaleka jen jezdci elitní kategorie WRC. Andreas Mikkelsen, bojující s tovární podporou ve Škodě Fabia Rally2 evo o vítězství v kategorii WRC2, šel už v pátek přes střechu.

Na rozdíl od Nora s poškozeným ochranným rámem mohli ale Tänak i Sordo další den po opravě pochroumané nápravy pokračovat, byť s obrovskou ztrátou v celkovém pořadí.

Sardinie se tak stala místem suverénního panování Toyoty, která si upevnila i vedení v hodnocení značek. Hvězdy korejské konkurence aspoň trochu minimalizovaly škody ziskem bodů v závěrečné nedělní power stage, Vyhrál ji Neuville před Tänäkem a Sordo byl pátý.

V celkovém součtu vede Ogier po třetím letošním vítězství se 106 body, Evans na něj ztrácí 11 bodů, třetí Neuville jich získal 77.

Italská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) 3:19:26,4, 2. Evans, Scott (Brit./Toyota Yaris) -46,0, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -1:05,2, 4. Kacuta, Barritt (Jap., Brit./Toyota) -6:11,2, 5. Huttunen, Lukka (Fin./Hyundai) -9:31,7, 6. Östberg, Eriksen (Nor./Citroën C3) -9:39,2, …13. Prokop, Jůrka (ČR/Ford Fiesta R5) -17:25,1.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 12 závodů): 1. Ogier 106, 2. Evans 95, 3. Neuville 77, 4. Tänak (Est./Hyundai) 49, 5. Kacuta 48, 6. Rovanperä (Fin./Toyota) 44.

Pořadí týmů: 1. Toyota 231, 2. Hyundai 182, 3. M-Sport Ford 82, 4. Hyundai 2C 28.