Věčná rivalita Hamiltona s Rosbergem je zpět. Na trati bojují jejich elektrické týmy

Radek Vičík Radek Vičík
6. 4. 2021 19:22
Rivalové z formule 1 Lewis Hamilton a Nico Rosberg se po pěti letech znovu střetli. Tentokrát prostřednictvím svých týmů v novém offroadovém šampionátu elektrických SUV Extreme E.
Nico Rosberg a Molly Taylorová, pilotka jeho týmu Rosberg X Racing
Nico Rosberg a Molly Taylorová, pilotka jeho týmu Rosberg X Racing | Foto: Extreme E

Čtyři roky spolu závodili v barvách stáje F1 Mercedes. Poté, co Rosberg v roce 2016 vyhrál válku nervů a svého britského rivala v boji o titul konečně porazil, psychicky vyčerpaný Němec rázem ukončil kariéru jezdce Grand Prix.

Mezitím se Hamilton a Rosberg na trati několikrát doslova střetli. Hlavně jejich poslední společný rok byl plný napětí. V Barceloně se krátce po startu srazili a po kontaktu na Red Bull Ringu jejich šéf Toto Wolff dokonce prohlásil: "Vypadali jsme jako banda idiotů."

Teď se oba sokové znovu setkali, ale ve zcela jiných rolích. Jsou z nich majitelé týmů v novém šampionátu elektrických SUV, která se prohánějí na terénních okruzích. Specialitou seriálu Extreme E je skutečnost, že každý tým má dva jezdce - muže a ženu.

Závody mají stejného promotéra jako elektrická formule E. Proto se i zde využívají identické vozy. Vyrábí je společnost Spark Racing Technology stojící za monoposty FE, offroadové vozy jsou nazvané Odyssey 21.

Hamilton nasazuje stáj pod názvem Team X44. Závodí za ní devítinásobný mistr světa v rallye Sébastien Loeb z Francie a španělská závodnice Cristina Gutiérrezová. Tým Rosberg X Racing vsadil na trojnásobného mistra světa v rallyekrosu Johana Kristofferssona ze Švédska a Australanku Molly Taylorovou.

Hamilton a Rosberg nejsou jedinými šampiony F1, kteří jsou v Extreme E zapojeni. Svůj tým nasazuje i Jenson Button, Brit navíc, na rozdíl od bývalých soupeřů, sám závodí.

Do dějiště premiérového podniku seriálu v saúdskoarabském městě Al-Ula Rosberg dorazil osobně, zatímco Hamilton se připravoval na další Velkou cenu formule 1.

Automobily Odyssey 21 určené pro šampionát Extreme E
Automobily Odyssey 21 určené pro šampionát Extreme E | Foto: Extreme E

Týmy těchto dvou rivalů závod Extreme E ovládly. Rosbergova dvojice vyhrála kvalifikaci. Jenže kvůli překročení maximální povolené rychlosti v boxech způsobené softwarovou chybou spadlo 12 bodů za kvalifikační triumf do klína Hamiltonovým pilotům.

Ovšem "duo Rosberg" vyhrálo semifinále a následně i finále, takže si ze Saúdské Arábie odváží celkem 35 bodů, celkové vedení a náskok pěti bodů před Teamem X44. Buttonovi spolu s Mikaelou Åhlin-Kottulinskou ze Švédska patří průběžná šestá příčka.

"Je to úžasné. Musím celému týmu poděkovat za snahu, jakou tento víkend vynaložil. Všichni pracovali tvrdě a na hranici svých možností. Molly (Taylorová) a Johan (Kristoffersson) předvedli fenomenální jízdu. Byl to inspirující zážitek. Byl jsem skutečně pyšný, když jsem je sledoval na trati," uvedl spokojený Rosberg.

Premiérový ročník Extreme E má naplánováno celkem pět podniků včetně Grónska či Senegalu.