Muž s železnými nervy i nejmladší vítěz všech dob. To nabídla Estonská rallye

Muž s železnými nervy i nejmladší vítěz všech dob. To nabídla Estonská rallye
V cíli se z triumfu radoval finský mladík Kalle Rovanperä. Tovární jezdec Toyoty se v pouhých dvaceti letech stal nejmladším vítězem soutěže mistrovství světa.
Ottu Tänakovi nevyšel na domácí soutěži útok na čtvrtou výhru v řadě. Kvůli defektům nedokončil první etapu a pokračoval s velkou časovou ztrátou. Estonec si spravil chuť aspoň v závěrečné power stage, kterou vyhrál, a získal tak pět bodů.
Úspěch po druhém místě v Keni neslavil ani Takamoto Kacuta. Toho zase vyřadila bolest zad a krční páteře jeho navigátora, jemuž lékaři doporučili místo skákání v autě klid na lůžku.
A v Estonsku se opravdu skákalo hodně. To dokazuje třeba Rus Nikolaj Grjazin ve Volkswagenu.
Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool
rav Jaanus Ree/Red Bull Content Pool, rav
21. 7. 2021 10:08
Prohlédněte si fotografie z Estonské rallye, kterou o víkendu pokračoval světový šampionát v automobilových soutěžích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy