Rovanperä vyhrál Estonskou rallye. Ve dvaceti přepsal historické tabulky šampionátu

Radek Vičík Radek Vičík
18. 7. 2021 14:38
Kalle Rovanperä se v mistrovství světa dočkal prvního triumfu. 20letý tovární jezdec Toyoty vyhrál Estonskou rallye a stal se nejmladším vítězem závodu seriálu.

Druhý skončil se ztrátou 59,9 sekundy Craig Breen v Hyundai a třetí jeho týmový kolega Thierry Neuville. Lídr šampionátu Sébastien Ogier za volantem Toyoty obsadil čtvrté místo.

"Je to zatím velmi náročná sezona a je moc fajn uspět právě tady v Estonsku, které je pro mě téměř domácí soutěží," řekl v cíli předloňský mistr světa WRC2 Pro v barvách Škody Motorsport.

Francouz vede se 148 body, o 37 méně má průběžně druhý jeho parťák z Toyoty Elfyn Evans, jenž v Estonsku dojel pátý. Třetí Neuville zaostává za obhájcem titulu už o 52 bodů.

Letošní smůla týmu Hyundai pokračuje. Tentokrát postihla domácí hvězdu Otta Tänaka. Estonec měl v první etapě tři defekty a musel odstoupit. Předloňský mistr světa pokračoval v rámci pravidel superrallye s velkou ztrátou v celkovém pořadí, ale získal pět bodů za triumf v závěrečné power stage.

Cíl v Estonsku neviděl Japonec Takamoto Kacuta. Továrního jezdce Toyoty zastavily zdravotní problémy jeho navigátora. Brit Daniel Barritt skončil po páté rychlostní zkoušce v nemocnici s bolestmi zad a krku a lékaři mu nařídili odpočinek.

Světový šampionát v automobilových soutěžích pokračuje za měsíc Ypres Rallye v Belgii.

Estonská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) 2:39:29,1, 2. Breen, Nagle (Ir./Hyundai i20) -54,4, 3. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -1:12,4, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -1:33,0, 5. Evans, Scott (Brit./Toyota Yaris) -2:07,7, 6. Suninen, Markkula (Fin./Ford Fiesta) -6:43,1.

Průběžné pořadí MS (po 7 z 12 soutěží): 1. Ogier 148, 2. Evans 111, 3. Neuville 96, 4. Rovanperä 82, 5. Tänak (Est./Hyundai i20) 74, 6. Kacuta (Jap./Toyota Yaris) 66.

Pořadí týmů: 1. Toyota 315, 2. Hyundai 256, 3. M-Sport Ford 125, 4. Hyundai 2C 36.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy