"Velká věc pro Estonsko." Tänak ovládl rallye před domácími fanoušky

rav rav
6. 9. 2020 13:24
Ott Tänak v Hyundai splnil slib daný svým fanouškům a vyhrál Estonskou rallye, která se letos poprvé jela jako součást světového šampionátu v automobilových soutěžích.

Za obhájcem titulu skončil po nedělní závěrečné 17. rychlostní zkoušce se ztrátou více než 22 vteřin jeho týmový kolega Craig Breen a o dalších skoro pět vteřin lídr šampionátu Sébastien Ogier s Toyotou.

"Musím se trochu nadechnout. Byla to výzva dotáhnout vítězství až do cíle. Jsem šťastný, že jsem vyhrál první světovou rallye doma. I když jsem měl výhodu domácího prostředí, nebylo to lehké. Věřím, že to je pro Estonsko velká věc," řekl v cíli spokojený domácí pilot, který oslavil první vítězství za volantem vozu Hyundai. Do korejského týmu přešel před letošním ročníkem z Toyoty.

Ogier má po čtyřech podnicích letošního zkráceného kalendáře 79 bodů. Druhý je další pilot Toyoty Elfyn Evans (70). Tänak, jenž nedokončil úvodní Rallye Monte Carlo, se s 66 body posunul už na třetí místo.

Seriál pokračuje 18. až 20. září Tureckou rallye. V kalendáři jsou pak zatím už jen říjnové podniky v Itálii a Belgii.

Estonská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) 1:59:53,6, 2. Breen, Nagle (Ir./Hyundai i20) -22,2, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -26,9, 4. Evans, Scott (Brit./Toyota Yaris) -41,9, 5. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -1:18,7, 6. Suninen, Lehtinen (Fin./Ford Fiesta) -2:39,6.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 7 soutěží): 1. Ogier 79, 2. Evans 70, 3. Tänak 66, 4. Rovanperä 55, 5. Neuville (Belg./Hyundai i20) 42, 6. Suninen 34.

Pořadí týmů: 1. Toyota 137, 2. Hyundai 132, 3. M-Sport Ford 83.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kouč italských mistrů světa Lippi ukončil kariéru

Strůjce italského triumfu na fotbalovém mistrovství světa v roce 2006 Marcello Lippi ukončil trenérskou kariéru. Naposledy vedl do loňského listopadu reprezentaci Číny, ale další angažmá už hledat nebude. Jinou práci ve fotbalovém prostředí nicméně dvaasedmdesátiletý uznávaný kouč nevyloučil.

"Co se týče trenérského řemesla, tak s tím je definitivně konec. Skutečně," řekl Lippi pro RadioSportiva. "Stačilo to. Možná bych mohl být užitečný v jiné funkci, uvidíme. Do jara ale nic," dodal kouč, který s Italy slavil zlato před 14 lety na MS v Německu.

Lippi do roku 2010 působil výhradně v rodné Itálii. S Juventusem získal pětkrát domácí titul a vyhrál i Ligu mistrů. Po odchodu do Číny ovládl tamní soutěž s klubem Kuang-čou a následně neodolal lukrativní nabídce převzít čínský národní tým. Druhé angažmá u něj však ukončil už po čtyřech soutěžních zápasech.

Další zprávy