Estonec Tänak převzal vedení v Italské rallye. Kopecký stále vede ve své kategorii

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2017 19:18
Estonský automobilový jezdec Ott Tänak se dostal do vedení v Italské rallye. Jak Kopecký s fabií stále vede pořadí WRC2.
Ott Tänak.
Ott Tänak. | Foto: Reuters

Alghero - Estonský jezdec Ott Tänak se ve druhé etapě ujal vedení v Italské rallye. Pilot Fordu vytěžil z potíží soupeřů z týmu Hyundai a po 15 rychlostních zkouškách vstoupí do nedělní závěrečné etapy s náskokem 24 sekund před Jarim-Mattim Latvalou z Finska. Jan Kopecký s fabií je devátý a dál vede pořadí WRC2, s penalizací za nedokončenou první etapu se do soutěže vrátil i Martin Prokop s fiestou.

Tänak byl po pátku třetí a nejprve mu k posunu pomohla porucha brzd Belgičana Thierryho Neuvillea v dvanáctém testu, hned v tom následujícím poškodil vůz lídr pořadí Hayden Paddon z Nového Zélandu. Do cíle dojel, ale soutěžní den pro něj vzápětí skončil. "Amatérská chyba, absolutní hloupost. Zatočil jsem příliš brzo a trefil břeh. Směšné," zlobil se Paddon nad zlomeným zavěšením zadního kola.

Tänak má před čtyřmi závěrečnými testy dobré vyhlídky na premiérový triumf v mistrovství světa. Obhájce prvenství Neuville je třetí s více než minutovou ztrátou. "Odpoledne se až nečekaně povedlo, máme solidní náskok. Nemyslím, že by Latvala zítra mohl být nějak výrazně rychlejší," řekl Tänak.

Bez šance na vítězství je mistr světa Sébastien Ogier z Francie, k jehož páteční ztrátě přibylo další manko po defektu. Na šestém místě zaostává za Tänakem už o bezmála tři a půl minuty.

Italská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. etapě:

1. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) 2:56:37,3, 2. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -24,3, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:02,2, 4. Lappi, Ferm -2:10,8, 5. Hänninen, Lindström (všichni Fin./Toyota Yaris) -2:42,1, 6. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -3:26,1, …9. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -9:52,9, 32. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta) -51:40,9.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě při teroristických útocích zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí junty

V Barmě při několika teroristických útocích opozice v poslední době zemřelo 63 lidí, uvedl mluvčí barmské vojenské junty Zo Min Tchun. Armáda se chopila moci 1. února a bývalou vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij vězní. Po celé zemi se již několik měsíců proti juntě konají protesty, při kterých zemřely stovky lidí, v poslední době přibyly také sabotáže, uvádí agentura Reuters.

"Teroristé dávají bomby na veřejná místa a lidé jsou zranění," prohlásil mluvčí Zo Min Tchun, který během tiskové konference apeloval na veřejnost, aby juntě předala informace o útočnících. Ve městě Mindat v Čjinském státě, kde ve středu a ve čtvrtek asi 150 lidí vyzbrojených po domácku vyrobenými zbraněmi zaútočilo na policejní stanici a banku, junta vyhlásila stanné právo. Vláda označila vzbouřence za "ozbrojené teroristy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy