Belgickou rallye plnou havárií favoritů ovládl Tänak. Znovu to bylo jen o pár sekund

Radek Vičík Radek Vičík
21. 8. 2022 14:14
Ott Tänak v Hyundai vyhrál Belgickou rallye a ovládl tak druhou soutěž světového šampionátu po sobě a třetí v sezoně. I přes havárii hned v úvodní etapě si suverénní vedení drží pilot Toyoty Kalle Rovanperä.

Estonec Tänak porazil o pouhých pět vteřin Elfyna Evanse s Toyotou. Také předchozí triumf ve Finsku vyhrál těsně, tam rozhodlo sedm sekund. Třetí v neděli skončil Esapekka Lappi s dalším vozem značky Toyota.

"To, že jsme tu vyhráli, je pro mě překvapení. Je skvělé vidět, že se začaly dostavovat výsledky. Ale pořád máme před sebou hodně práce," řekl v cíli estonský závodník.

Belgický festival havárií začal už ve druhém měřeném testu jasný lídr seriálu Kalle Rovanperä. Místo toho, aby se pokusil zajistit si předčasně titul, vyjel ze silnice a boural.

Do vedení se po první etapě dostal domácí obhájce vítězství Thierry Neuville. Jenže tovární pilot Hyundai v sobotu "zabloudil" do příkopu a tak i on přišel o naděje na triumf.

Ještě horší karambol předvedl ten samý den Craig Breen, který svůj Ford otočil přes střechu.

Všechny tři posádky vyvázly z nehod bez zranění a díky pravidlu Super Rallye mohly pokračovat další den, byť s velkou časovou ztrátou. Ale Rovanperä, Neuville i Breen tak mohli bojovat aspoň o body v závěrečné Power Stage.

V celkovém hodnocení to znamená, že mladý Fin Rovanperä nasbíral 203 bodů, tedy o plných 72 více než průběžně druhý Tänak. Třetí je Evans, který má 116 bodů.

Belgická rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích v Ypres:

1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) 2:25,38,9, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -5,0, 3. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris) -1:41,6, 4. Solberg, Edmondson (Švéd., Brit./Hyundai i20) -3:28,5, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -6:06,1, 6. Lefebvre, Malfoy (Fr./Citroën C3) -9:45,7, …34. Černý, Woodburn (ČR, Brit./Ford Fiesta) -27:35,3.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 13 závodů): 1. Rovanperä (Fin./Toyota Yaris) 203, 2. Tänak 131, 3. Evans 116, 4. Neuville (Belg./Hyundai i20) 106, 5. Kacuta 92, 6. Breen (Ir./Ford Puma) 64, …25. Cais (ČR/Ford Fiesta) 2.

Pořadí týmů: 1. Toyota 381, 2. Hyundai 293, 3. M-Sport Ford 188, 4. Toyota NG 100.