Neuville vyhrál drtivým finišem Argentinskou rallye, Evanse porazil o pouhých sedm desetin

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
30. 4. 2017 18:25
Thiery Neuville se stal prvním jezdcem, který v letošní vyrovnané sezoně světového šampionátu v automobilových soutěžích dokázal vyhrát dvě rallye. Elfyna Evanse přitom pokořil až v závěrečné rychlostní zkoušce zvané El Condor.
Thierry Neuville v Hyundai i20 WRC na trati Argentinské rallye.
Thierry Neuville v Hyundai i20 WRC na trati Argentinské rallye. | Foto: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

CordóbaThierry Neuville v Hyundai dokázal až v poslední rychlostní zkoušce vybojovat vítězství v Argentinské rallye. Pátou soutěž MS v ralyle přitom od druhého měřeného testu vedl Elfyn Evans s Fordem. Mladý Brit v nedělní etapě přišel o svůj náskok a v cíli byl poražen o 0,7 vteřiny. Třetí skončil Ott Tänak s dalším Fordem.

Neuville se v letošní extrémně vyrovnané sezoně s vozy postavenými podle změněných technických pravidel stal prvním jezdcem, jenž vyhrál dvě soutěže. Belgičan triumfoval v předchozí Korsické rallye.

Dal jsem do toho všechno. Neměl jsem už dobré gumy, protože v těch předchozích dvou zkouškách jsem do toho šel taky naplno. I kdybych nevyhrál, udělal jsem maximum," řekl Neuville, který do posledního dne vstupoval se ztrátou 11,5 sekundy a v každém ze tří testů Evanse porazil.

Evans byl z těsné porážky zdrcený, po 18 erzetách a 358 měřených kilometrech mu zbyly oči pro pláč. "Jsem hotový z toho malinkého rozdílu. Teď je to těžké přijmout, ale jsem si jistý, že mě to posílí. Udělal jsem drobnou chybu, trefil jsem můstek a to byl možná ten rozdíl. Po tak jasném vedení po pátku… Musím se z toho poučit," řekl Evans, jenž si druhým místem vyrovnal maximum z předloňské Francouzské rallye. V této sezoně byl dosud nejlépe šestý.

Argentinská rallye, pátý podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) 3:38:10,6, 2. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) -0,7, 3. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) -29,9, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -1:24,7, 5. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -1:48,1, 6. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -7:42,7.

Průběžné pořadí (po 5 z 13 závodů): 1. Ogier 102, 2. Latvala 86, 3. Neuville 84, 4. Tänak 66, 5. Sordo (Šp./Hyundai i20) 51, 6. Evans 42, …14. Kopecký (ČR/Škoda Fabia) 4.

Předposlední sjezd SP vyhrál Kriechmayr, Feuz má na dosah glóbus

Předposlední sjezd sezony Světového poháru v rakouském Saalbachu vyhrál domácí lyžař Vincent Kriechmayr. Druhé místo obsadil Švýcar Beat Feuz a před finále seriálu v Lenzerheide se přiblížil zisku čtvrtého malého křišťálového glóbu za sjezd za sebou. Jediný český zástupce na startu Jan Zabystřan obsadil poslední 52. místo.

Kriechmayr navázal na úspěšné vystoupení z nedávného mistrovství světa, kde získal zlato v super-G a ve sjezdu. Feuze porazil o 17 setin sekundy a ve Světovém poháru si připsal deváté vítězství. Ve sjezdu se radoval teprve potřetí a poprvé od předloňského ledna.

"Nikdo sice netvrdil, že jsem se mistrem světa stal omylem, ale chtěl jsem titul tady potvrdit," řekl Kriechmayr. "Ve Světovém poháru mi sjezdy dlouho nevycházely, ale poslední dva jsem odjel výborně. Dnes jsem jel od začátku dobře takticky a celou dobu jsem držel dobrou rychlost," dodal.