Villas-Boas vyměnil trenérskou lavičku za volant. Pomůže své nadaci a míří na Dakar

Radek Vičík Radek Vičík
20. 5. 2021 8:10
André Villas-Boas, bývalý kouč fotbalistů Porta, Chelsea a naposledy i PSG, využívá času bez angažmá k tomu, aby se vrátil ke své další lásce - rallye. To vše Portugalec nedělá jen z touhy po adrenalinu, účastí na soutěži chce zpopularizovat svoji novou nadaci.
André Villas-Boas pózuje vedle Citroënu C3 Rally2 v barvách jeho nadace Race for Good.
André Villas-Boas pózuje vedle Citroënu C3 Rally2 v barvách jeho nadace Race for Good. | Foto: Instituto Superior de Administração e Gestão via Facebook

Za volantem Citroënu kategorie WRC2 pojede tento víkend poprvé v mistrovství světa v automobilových soutěžích. Rodák z Porta nastoupí v domácí Portugalské rallye. 

Villas-Boas prokázal svoji lásku k motorům už před třemi lety, kdy se zúčastnil Rallye Dakar. Vydal se tak ve stopách strýce Pedra Villas-Boase, jenž tehdy čistě africkou soutěž absolvoval mezi lety 1982 a 1984. Nástupce rodinné tradice ale Dakar nedokončil kvůli havárii, při níž si poranil záda.

Teď se 42letý kouč zaměřil na kratší vzdálenosti. Zatímco Dakar má několik tisíc kilometrů, všechny rychlostní zkoušky Portugalské rallye měří dohromady "jen" 337,5 kilometru.

Spolupráci s navigátorem Gonçalem Magalhãesem si vyzkoušel před měsícem v regionální Rali Vieira do Minho. A nebylo to špatné, dvojice skončila celkově na desátém místě a mezi vozy Rally2 čtvrtá.

Jedna jediná rallye už Villas-Boasovi stačila k tomu, aby pochopil, jak moc se svět klasických soutěží liší od dálkových. "V Dakaru se počítá s nepředvídaným a určitou časovou ztrátou. Navíc během jedenácti dnů ujedete den co den na 500 kilometrů, takže za svoje peníze máte mnohem víc zábavy," filozofoval Portugalec.

Na trati 54. ročníku Vodafone Rally de Portugal, jak zní oficiální název podniku světového šampionátu, bude také propagovat svoji novou nadaci Race for Good. Jejím cílem je sbírat peníze pro organizaci APPACDM. Ta v Portugalsku pomáhá rodinám s mentálně postiženými dětmi, které se dostaly do tíživé ekonomické situace.

Na otázku, jestli si po podniku MS ještě zkusí nějakou "krátkou" rallye, zavrtěl odmítavě hlavou. "Nemyslím si, že bych si takovou zkušenost ještě zopakoval. Dálkové soutěže mám radši, jste při nich ve větším kontaktu s přírodou," uvedl trenér vítězů Evropské ligy ze sezony 2010-2011, celku FC Porto.

Proto už se také zamýšlí, v čem by se příští leden vydal do Saúdské Arábie. Stránkám Motorsport.com prozradil, že by to mělo být spíš v bugině SSV než v osobním autě, v němž absolvoval svoji premiéru. "Buggy se neřídí zrovna lehce, ale za půlku peněz dostanete stejnou dávku emocí. Chci si také konečně vychutnat ten pocit být v cíli Dakaru," dodal Villas-Boas.

Portugalská rallye, jíž se s Fordem kategorie WRC2 zúčastní také český pilot Martin Prokop, startuje první etapou v pátek. Vítěz první letošní šotolinové soutěže v kalendáři seriálu bude znám v neděli kolem 14. hodiny našeho času.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy