Na Dakaru shořely dva vozy, dopadly jako loni buggyna Malysze

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 5. 1. 2016 13:15
Po roce opět na Rallye Dakar hořelo, letos to byly kamion Nizozemce Martina van den Brinka a vůz Luise Barberyho, jehož toyota se vzňala na spojovací etapě kousek od Termas de Río Hondo..
Podívejte se na hořící Renault přímo z kabiny Tatry a zažijte s Jaroslavem Valtrem výměnu obří pneumatiky. | Video: Buggyra

Termas de Río Hondo - Druhá etapa letošní Rallye Dakar se stala osudnou pro kamion Renault nizozemského pilota Martina van den Brinka, který kompletně shořel. Posádce se naštěstí nic nestalo.

Podobně se svým vozem v pondělí dopadl i Bolivijec Luis Barbery, jehož toyota začala hořet nedaleko Termas de Río Hondo.

Rok práce přišel vniveč

Vůz připravovaný v garážích českého týmu MKR Technology vzplál na trati mezi městy Villa Carlos Paz a Termas de Río Hondo poté, co byl ještě na prvním mezičase klasifikován na osmém místě.

"Zatím víme jen to, že se naštěstí nikomu nic nestalo a kluci vyvázli bez zranění, detaily neznáme. Dakar ale skončil. Je to pro nás tragédie. Rok tvrdé práce prostě ve vteřině zmizel. Dakar je asi takový," jen těžko hledala slova manažerka stáje MKR Technology Klára Kress.

Planou i osobní auta

Van den Brink nebyl jediným smolařem, jemuž včera shořel vůz. Soutěž skončila kvůli ohni také pro Bolivijce Luise Barberyho, jehož toyota se vzňala na spojovací etapě kousek od Termas de Río Hondo.

Zničená toyota Luise Barberyho:

Plameny šlehající z vozů připomněly rok starou "příhodu" Adama Malysze, jemuž jeho buggyna SMG vzplála také na trati druhé etapy slavné soutěže.

Ohořelý vůz Adama Malysze na loňském Dakaru:

Požár vypukl pouhých 30 km před cílem a byl tak intenzivní, že si posádka nestihla ani vzít osobní doklady. Naštěstí ani loni se čtyřnásobnému mistru světa ve skocích na lyžích či jeho spolujezdci nic nestalo. Ani po této zkušenosti Malysz letos nechybí na startu, zatím je ve voze Mini na 15. místě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy