Charouz před Le Mans bez volantu. Český tým čelil exekutorům

Radek Vičík Radek Vičík
19. 6. 2013 20:46
Dlouhé hodiny byla ohrožena premiéra české stáje Lotus-Praga v letošní čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.
Jan Charouz musel čekat na verdikt soudu, jestli se ve svém speciálu v Le Mans vůbec sveze
Jan Charouz musel čekat na verdikt soudu, jestli se ve svém speciálu v Le Mans vůbec sveze | Foto: BPA - Tadeáš Marek

Le Mans - Dlouhé hodiny byla ohrožena premiéra české stáje Lotus-Praga v letošní čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

Může za to pokus jednoho z dodavatelů využít francouzského práva pro získání peněz z údajné pohledávky vůči stáji.

Exekutoři zabavili i volanty

Celé martyrium začalo v úterý, kdy do boxů Lotusu-Praga nakráčeli exekutoři. Podle francouzských zákonů se u sporných plateb nejdříve obstaví všechen majetek a až pak se zjišťuje oprávněnost pohledávky.

"Designérské studio se rozešlo s týmem Lotus, tak nás chtěli nás poškodit. Vybrali si k tomu Francii," řekl pro Aktuálně.cz přímo z boxů v Le Mans Jan Charouz, který jeden ze speciálů třídy LPM2 pilotuje.

Pro českou stáj to ovšem znamenalo, že před prvními tréninky a kvalifikací přišla o části zavěšení, převodovky a což bylo důležité, také závodní volanty.

"Není to nic příjemného, rozhodilo nás to. Nevypadá to ani dobře před sponzory," podotkl Charouz.

Naštěstí pro něj i jeho kolegy proběhlo soudní jednání hned ve středu a soudce se přiklonil na stranu stáje Lotus-Renault.

Návrat na závodní dráhu

Protože výrobce dodal náhradní volanty a ostatní zabavené části měl tým v několika kusech, mohl už odpoledne vyjet do prvního tréninku jeden z vozů.

Charouz a jeho parťáci Dominik Kraihamer a Thomas Holzer si museli na svůj letošní debut na slavném okruhu počkat počkat o něco déle.

"Naše auto se právě staví," hlásil český jezdec z Le Mans kollem dvacáté hodiny večerní. To znamená, že první kvalifikaci začínající ve 22:00 hodin stihne.

"Motivace máme dost, jsme zdravě naštvaní. Pojedu, co nejrychleji to půjde," dodal Charouz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Výbuch sopky v Indonésii má již nejméně 14 obětí, téměř 100 lidí utrpělo zranění

Po výbuchu sopky Semeru na indonéském ostrově Jáva zahynulo nejméně 14 lidí a 98 jich utrpělo zranění, informoval dnes podle světových agentur místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Původně hovořil o jedné oběti a nejméně čtyř desítkách raněných. Deset lidí, kteří byli po erupci uvězněni v okolí místních dolů, se záchranářům podařilo přesunout do bezpečí.

Semeru je nejvyšší horou na Jávě, měří přes 3600 metrů. V sobotu začala sopka chrlit lávu a popel, sopečná mračna zahalila blízké vesnice a lidé začali z oblasti prchat, píše agentura Reuters. Erupce podle úřadů zničila řadu budov a poničila rovněž důležitý most spojující okres Lumajang a město Malang.

Mezi raněnými jsou podle BNPB dvě těhotné ženy. Z obětí se zatím podařilo identifikovat pouze dvě, uvedl úřad. Většina raněných utrpěla popáleniny. Úřady musely evakuovat asi 1300 lidí.

Taufiq Ismail Marzuqi, který žije v Lumajangu, řekl Reuters, že záchranné práce postupují zoufale pomalu kvůli poničenému mostu a nedostatku zkušeností dobrovolníků. Na videu, které natočil, se policisté a vojáci pokoušeli vyhrabat těla holýma rukama.

Sopka Semeru naposledy vybuchla v lednu, erupce se tehdy obešla bez obětí na životech. V roce 2010 zemřelo při erupci sopky Merapi na ostrově Jáva více než 350 lidí a 400 tisíc lidí muselo opustit své domovy. V Indonésii, která má přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Tato oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Evropské středomořské seizmologické centrum (EMSC) dnes informovalo, že oblast severně od ostrova Halmahera zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů. Zatím nejsou zprávy o obětech či větších škodách. Halmahera leží asi 2000 kilometrů severovýchodně od Semeru. Indonéské ministerstvo dopravy dnes uvedlo, že erupce nezpůsobila žádné narušení letů, ačkoli piloti dostali upozornění, aby si dávali pozor na padající popel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy