Prokop vyrovnal české maximum. Na Německé rallye byl čtvrtý

25. 8. 2013 13:29
Martin Prokop obsadil čtvrté místo v Německé rallye a vyrovnal svůj nelepší výsledek v mistrovství světa, jenž je i historickým českým maximem.
Vůz Martina Prokopa na Německé rallye
Vůz Martina Prokopa na Německé rallye | Foto: Jipocar Czech National Team

Trevír - Martin Prokop obsadil čtvrté místo v Německé rallye a vyrovnal svůj nelepší výsledek v mistrovství světa, jenž je i historickým českým maximem. Na premiérové vítězství dosáhl na asfaltových tratích v okolí Trevíru Španěl Dani Sordo z týmu Citroën.

Prokop na Fordu Fiesta zopakoval za podpory množství českých fanoušků svou čtvrtou pozici z loňské Argentinské rallye. K výbornému výsledku mu pomohly i výpadky favoritů - už v pátek musel odstoupit lídr šampionátu Sébastien Ogier z Francie a v sobotu nabrali po nehodách velkou ztrátu jeho finský kolega z týmu Volkswagen Jari-Matti Latvala i Nor Mads Östberg.

Sordo si při svém 107. startu v mistrovství světa dojel pro premiérové vítězství po souboji s Thierrym Neuvillem na fiestě. Třicetiletý Španěl s citroënem vedl před dnešními závěrečnými dvěma rychlostními zkouškami před Belgičanem o pouhých osm desetin sekundy, nicméně po poslední šestnácté vložce, v níž Neuville chyboval a skončil mimo trať, se jeho náskok vyšplhal až na 53 sekund.

Úspěšný víkend Citroënu potvrdil třetím místem Fin Mikko Hirvonen, jenž jel v závěru na jistotu a ztratil 2:36 minuty. Čtvrtý Prokop zaostal za vítězem rovných osm minut, minutu za ním byl šestý bývalý pilot formule 1 Robert Kubica z Polska.

Ogier, jenž si mohl v případě vítězství v Německu definitivně zajistit svůj premiérový titul mistra světa, se po páteční nehodě do soutěže vrátil. Kvůli velké časové ztrátě sice nemohl pomýšlet na bodovaná umístění, nicméně alespoň tři body získal za vítězství v závěrečné takzvané power stage.

V průběžném hodnocení nyní vede o 75 bodů před Neuvillem a další šanci slavit titul bude mít za tři týdny v Austrálii.

Německá rallye, podnik MS v automobilových soutěžích:

1. Sordo, Del Barrio (Šp./Citroën DS3) 3:15:19,4, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Ford Fiesta RS) -53,0, 3. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3) -2:36,1, 4. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta RS) -8:00,8, 5. Kubica, Baran (Pol./Citroën DS3 RRC) -9:01,3, 6. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta R5) -9:14,2...38. Žito, Novák (ČR/Mitsubishi Lancer Evo IX) -1:03:05,0.

Průběžné pořadí MS (po 9 z 13 závodů): 1. Ogier (Fr./Volkswagen Polo R) 184 b., 2. Neuville 109, 3. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R) 98, 4. Sordo 96, 5. Hirvonen 88, 6. Loeb (Fr./Citroën DS3) 68, ...8. Prokop 45.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen I 262, 2. Citroën Total I 236, 3. M-Sport Ford I a M-Sport Ford II oba 126, 5. Jipocar 51, 6. Citroën Total II 37, 7. Volkswagen II 26, 8. Lotos 20.