Jako Sainz či Loeb. Prokop se nečekaně postaví na start Dakaru

ČTK ČTK
14. 10. 2015 12:00
Martin Prokop, jediný pravidelný český účastník MS v rallye, pojede v lednu legendární Dakar. Bude součástí továrního týmu Toyoty
Martin Prokop.
Martin Prokop. | Foto: Jipocar Czech National Team

Praha - Jediný český pravidelný účastník seriálu mistrovství světa v automobilových soutěžích Martin Prokop se příští rok v lednu představí na Rallye Dakar. Třiatřicetiletý pilot bude součástí továrního týmu Toyoty, jeho kolegou tak bude například vítěz z roku 2009 a letos druhý Jihoafričan Giniel de Villiers.

"Byla to hodně nečekaná nabídka. Asi před třemi týdny jsem v Portugalsku potkal šéfa týmu a říkal jsem, že bych si rád auto vyzkoušel a svezl se. Říkal, že to není problém, že bych pro ně mohl testovat," řekl Prokop ČTK.

Následně se tak podílel na testování tlumičů, při kterém si poprvé vyzkoušel speciál Toyota Hilux V8 T1. "A před dvěma týdny mi volal, že se jim to líbilo a mají zájem, abych jel Dakar. Tak jsme se domluvili," popsal.

Prokop je tak dalším jezdcem z rallyeového MS, který se na Dakaru objeví. Úspěšně jej už absolvovali například Španěl Carlos Sainz nebo Násir al-Attíja z Kataru. Příští rok se premiérově na start postaví devítinásobný světový šampion Sébastien Loeb z Francie nebo Mikko Hirvonen z Finska.

Nešlo domítnout

"Byla to nabídka, která se neodmítá. Start na Dakaru jsem neplánoval, i když jsem o něm tajně snil. Počítal jsem ale s tím, že v nejbližších letech to není reálné," uvedl Prokop, který tak bude muset vynechat první díl MS v příštím roce - Rallye Monte Carlo.

Menší výhodou by pro něj měl být fakt, že trať příštího ročníku legendární soutěže by v jižní Americe měla připomínat klasickou rallye. Pořadatelé totiž museli neplánovaně upravit trať a nepojede se v Peru, kde měly být náročné dunové pasáže.

"Je to tak, říkali mi to. První týden by mohl být podobný. Návrat do Argentiny pak ale bude krušný," uvědomuje si Prokop.

Jeho nevýhodou bude, že neabsolvuje žádnou zkušební dálkovou rallye. Jako například Loeb a Hirvonen minulý týden v Africe. "Už se žádná nepojede. Pojedu jen trénovat do Dubaje a testovat do Španělska nebo Francie. Zkušenosti z těžkých podmínek mi budou chybět," řekl rodák z Jihlavy, jenž v rallyeovém MS působí od roku 2006.

Navigovat bude opět Tománek

I proto věří, že se mu podaří zúročit zkušenosti, které už nasbíral. "Samozřejmě, že jich nemám tolik jako Loeb nebo Hirvonen. Už jsem ale, myslím, taky nějaké nasbíral. Nějakou rychlost už jsem získal, novinkou pro mě bude, že pojedu do neznáma. Jsem také zvědavý, jak se vyrovnám s obřími etapami v tempu," poukázal Prokop na fakt, že jej čekají několika set kilometrové erzety a etapy dlouhé i přes 700 km. Program pro rok 2016 ale pořadatelé ještě nezveřejnili.

Prokopovým spolujezdcem bude stejně jako při klasické rallye Jan Tománek, který už má s Dakarem zkušenosti. Získal je jako pilot kamionu i jako spolujezdec v osobním voze. "Takže toho o Dakaru ví více než já. To u spolujezdců nebývá zvykem," pousmál se Prokop, jehož příští týden čeká Katalánská rallye.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy