Přichází velké finále F1. Alonso naposledy vyzve Vettela

Radek Vičík Radek Vičík
22. 11. 2012 14:50
O letošním titulu mistra světa se rozhodne v neděli na okruhu Interlagos v Sao Paulu.
Sebastian Vettel nemá stále klid, Fernando Alonso mu před posledním podnikem sezony dýchá na záda.
Sebastian Vettel nemá stále klid, Fernando Alonso mu před posledním podnikem sezony dýchá na záda. | Foto: Red Bull Racing - Andrew Hone/Getty Images

Praha, Sao Paulo - Přesně po dvou letech má Fernando Alonso šanci vrátit Sebastinu Vettelovi v posledním závodě sezony porážku v boji o titul mistra světa formule 1.

Stejně jako v roce 2010 je obsazení stejné, jen role se obrátily. Zatímco tehdy před závodem v Abú Zabí vedl o 15 bodů Španěl, teď je na koni německý pilot.

Království za 13 bodů

Vettel si z Austinu odvezl 13bodový náskok. Matematika je tedy jasná, pilotovi Red Bullu stačí dojet čtvrtý a má titul bez ohledu na výsledek Alonsa.

Naopak tomu nestačí v Brazílii ani vyhrát, protože Vettel by musel být nejlépe pátý. V případě bodové rovnosti se raduje Vettel, protože už teď má na svém kontě víc vítězství ve Velkých cenách než jeho soupeř za volantem Ferrari.

Kdy může získat titul Vettel

  • pokud dojede 4. a lépe, je automaticky mistrem světa
  • pokud dojede 5., 6. nebo 7. a Alonso nesmí vyhrát
  • pokud dojede 8. nebo 9. a Alonso skončí třetí a hůře
  • pokud dojede 10. nebo neboduje a Alonso skončí čtvrtý a hůře

Kdy může získat titul Alonso

  • pokud vyhraje a Vettel skončí 5. a hůře
  • pokud dojede 2. a Vettel skončí 8. a hůře
  • pokud dojede 3. a Vettel skončí 10. nebo neboduje

Vodní ruleta

Německý pilot si uvědomuje, že o třetí titul mistra světa po sobě může přijít jen vlastním zaváháním nebo technickým selháním svého vozu.

Dalším faktorem je i počasí. Obecně se totiž soudí, že na vodě je lepší Alonso. „Sebastian je také excelentní závodník do deště,“ brání svého pilota Helmut Marko, šedá eminence týmu Red Bull.

Němce by také neměl strašit rozbitý alternátor, který v Austinu vyřadil Marka Webbera. Tento problém se u monopostů Red Bull objevuje na tratích s velkým množstvím pomalých zatáček.

To v Interlagosu, který zatím zůstal uchráněn kreativním zásahům designéra Hermana Tilkeho, jsou jen dvě zatáčky, kde se řadí pod třetí rychlostní stupeň.

Více o dramatických závodech v Sao Paulu na vodě si přečtěte ZDE

Loučení legendy

Brazílie bude také dějištěm druhé polední Grand Prix v kariéře Michaela Schumachera. Sedminásobný mistr světa si už dá zřejmě definitivně pokoj a opravdu se s F1 definitivně rozloučí.

Kromě pilota Mercedesu je Interlagos možná poslední Velkou cenou kariéry pro několik jeho mladších kolegů, kteří stále marně shánějí angažmá pro rok 2012.

Na seznamu „ohrožených“ tak můžeme číst jména Kamui Kobajašiho, Bruno Senny, Heikki Kovalainena, Charlese Pica, Pedra de la Rosy či Naraina Karthikeyana. De la Rosa sice má s týmem HRT podepsaný kontrakt, ale stáj je na prodej a kdo ví, jestli se vůbec dožije začátku příští sezony.

Krev  na ulicích

Formule 1 přichází do Sao Paula s obavami. Ne, že by piloty vyděsila předpověď deště na nedělní závod, ale město trápí nekonečná vlna násilí.

Od začátku roku bylo ve 12milionové metropoli zabito tisíc lidí. Na svědomí to mají neutuchající masakry mezi drogovými kartely. A část z nich probíhá i ve slumech hned za branami okruhu Autódromo José Carlos Pace

„V Brazílii používáme zásadně jen pancéřová vozidla a jezdíme s policejním doprovodem,“ řekl Jenson Button.

Velká cena Bazílie v Sao Paulu začíná kvůli časovému posunu v neděli ve 17:00 hodin našeho času a sledovat živě ji můžete ZDE.

Program GP Brazílie 2012

Den událost čas
Pátek 23. 11. první trénink 13:00
Pátek 23. 11. druhý trénink 17:00
Sobota 24. 11. třetí trénink 14:00
Sobota 24. 11. kvalifikace 17:00
Neděle 25. 11. Grand Prix 17:00

Pozn.: Všechny časy jsou uvedené v středoevropském pásmu.

 

Právě se děje

Další zprávy