Další nehoda při motocyklových závodech v Ostravě. Zemřel 25letý závodník

ČTK ČTK
30. 6. 2019 18:46
Během motocyklových závodů Okruh Františka Bartoše v Ostravě-Radvanicích v neděli zemřel pětadvacetiletý závodník. Záchranáři se jej 45 minut marně snažili oživit. ČTK to sdělil zastupující mluvčí moravskoslezských záchranářů Ladislav Lang.
Závodní vlajky - ilustrační foto.
Závodní vlajky - ilustrační foto. | Foto: Radek Vičík

Neštěstí se stalo po 15:00. Ještě před příjezdem záchranářů poskytovala na místě pomoc zraněnému muži přítomná lékařská posádka.

"Záchranáři u vážně zraněného pacienta se zástavou oběhu prováděli rozšířenou neodkladnou resuscitaci za pomocí přístrojů a léků celkem 45 minut. Jejich úsilí však nevedlo k obnovení životních funkcí zraněného a zasahující lékař byl nakonec nucen konstatovat jeho smrt," uvedl Lang.

Tragické nehody se na závodech v Ostravě-Radvanicích staly také v letech 2016 a 2014. V roce 2016 dostal dvaadvacetiletý závodník smyk po projetí levotočivé zatáčky a vyjel mimo silnici do příkopu, ochranných sítí a keřů. Zraněním, která utrpěl, podlehl na místě.

V roce 2014 se stala smrtelná nehoda krátce po startu jednoho ze závodů. Po nárazu byly motocykl i tělo jezdce vymrštěny a sedmadvacetiletý zahraniční závodník zemřel na místě. Další čtyři jezdci se při nehodě zranili, z toho dva vážně.

V roce 2008 zemřel v Ostravě třiapadesátiletý divák a další dva byli zraněni, když při závodě sportovních vozů Memoriál Miroslava Fajkuse do přihlížejících lidí narazil šestnáctiletý závodník.

Okruh Františka Bartoše je mezinárodní závod silničních motocyklů a sajdkár, který patří k největším podobným podnikům v Moravskoslezském kraji. Závod nese jméno ostravského jezdce, jednoho z předních evropských silničních motocyklových závodníků 50. a 60. let.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
Další zprávy