Předpověď počasí nahrává Alonsovi, v dešti je jako doma

Radek Vičík Radek Vičík
25. 11. 2012 7:00
Rozhodující závod letošní sezony formule 1 může rozhodnout počasí.
Fernando Alonso věří, že mu bude do rukou hrát předpovídaný nedělní déšť.
Fernando Alonso věří, že mu bude do rukou hrát předpovídaný nedělní déšť. | Foto: Scuderia Ferrari

Sao Paulo - Rozhodující závod letošní sezony formule 1 může rozhodnout počasí.

V sobotu se nad Sao Paulem honily mraky a občas sprchlo. V neděli má ovšem podle předpovědí s velkou pravděpodobností lít jako z konve. Co to znamená pro naděje Sebastiana Vettela a Fernanda Alonsa?

Lakonicky to formuloval Eddie Jordan, majitel bývalé stejnojmenné stáje F1 a dnes televizní komentátor: „Něco uvnitř mi říká, a já nevím co, že zítra bude mistrem světa Španěl.“

Voda favorizuje Alonsa

Proč si to britský expert myslí? I když německý pilot Red Bullu vede o 13 bodů, ve vodní ruletě je možné úplně všechno. Navíc v dešti je výrazně úspěšnější jeho rival v kokpitu Ferrari.

Jak spočítala agentura Compelo ve víkendech, na nichž se ať už v kvalifikaci nebo v samotné Velké ceně podepsalo (Sepang, Silverstone a Hockenheimring), slavil Alonso dvě vítězství a jednou dojel druhý. Oproti 68 bodů získal Vettel za stejných podmínek pouze 25.

Statisticky vzato, jde o pouhých 36% zisku Alonsa. A to je už rozdíl, který stojí za zamyšlení.

Na suchu je lepší Vettel

Zvlášť, když si zanalyzujeme výkon obou pilotů na suchu. Na čistém asfaltu si Vettel dojel pro 248 bodů, což je o 56 víc než jeho španělský pronásledovatel.

Alonso tak v průměru na vodě získává pravidelně téměř dvakrát víc bodů, zatímco Vettel polovinu svého zisku ztrácí.

Velká cena Brazílie startuje v neděli ve 17:00 hodin našeho času a můžete ji živě sledovat ZDE.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy