Potvrzeno: Tým formule 1 HRT je v likvidaci

Tým HRT dorazil k 58 Velkým cenám. Ani jednou nebodoval a do dvou Grand Prix se jeho piloti vůbec nekvalifikovali.
I když bylo HRT pomalé, šlo o vcelku spolehlivý vůz. Pedro de la Rosa vypadl jen ze čtyř Grand Prix.
Narain Karthikejan vydržel za volantem HRT neuvěřitelné dvě szony.
Ne, Pedro de la Rosa nemá playstation. Španělský veterán jen sleduje aplikaci s aktuálním stavem na trati.
Narain Kathikejan se hned dvakrát nekvalifikoval do Velké ceny, protože se nevešel do limitu 107% času vítěze.
Foto: HRT F1 TEAM
Radek Vičík Radek Vičík
11. 12. 2012 12:52
To, o čem se spekuluje celé týdny v zákulisí formule 1, je definitivně venku.

Praha, Madrid - To, o čem se spekuluje celé týdny v zákulisí formule 1, je definitivně venku.

Byť majitelé stáje HRT s médii nekomunikují, jeden z jejich hlavních dodavatelů potvrdil, že španělská stáj je v likvidaci.

Navíc Formtech Composites, společnost pracující s uhlíkovými vlákny, nechala nahlédnout do nejhlubších zákoutí činnosti majitele HRT.

Tým vstoupil do likvidace už 12. října. Tedy ještě před koncem letošní sezony formule 1 a v době, kdy se svými věřiteli na oko jednal o splátkovém kalendáři.

Britská firma sice neuvedla, kolik jí tým HRT dluží, ale Španělé prý chtějí vrátit pouze třetinu a o ničem jiném se nechtějí bavit.

HRT prý mate věřitele

Dalším údajným úskokem byly zavádějící informace, že majitelem stáje už není investiční Thesan Capital, ale jakýsi lucemburský investiční fond.

„Zjistili jsme, že HRT dluží řadě dodavatelů z motoristického sportovního průmyslu velkou částku peněz. Stoprocentním vlastníkem je stále společnost Thesan Capital SL,“ dodali zástupci Formtech Composites. Tato firma vyrábí kompozitové díly pro Lotus, McLaren či Force India.

HRT tak po třech letech ukončí svoje paběrkování ve formuli 1. Jeho zakladatelem byl Adrián Campos, ale ještě před debutem v sezoně 2010 ho expilot F1 prodal španělskému miliardáři José Ramónu Carabantem. Ten "u vesla" vydržel jen za rok a půl, pak se majitelem stal Thesan Capital.

Konec tří roků paběrkování

Monoposty HRT se zúčastnily 58 Grand Prix, ale dvakrát se oba piloti nekvalifikovali. Byly to vždy úvodní závody sezony - letos a loni. V kokpitu španělského vozu se vystřídalo osm jezdců.

Pouze Ind Narain Karthikejan vydržel dvě sezony, naproti tomu Rakušan Christian Klien odjel jen tři Velké ceny.

Tým HRT nikdy nedosáhl na body, nejlepší výsledek je 13. místo Vitantonia Liuzziho z loňského závodu v Montrealu. Letos se tým ani jednou nedostal do první patnáctky výsledkové listiny.

 

Právě se děje

před 33 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy