Potvrzeno. Abraham opouští MotoGP, pojede světový šampionát superbiků

Motocyklový jezdec Karel Abraham po pěti letech odejde z elitní motocyklové třídy MotoGP a zamíří do světového šampionátu superbiků.
Karel Abraham.
Karel Abraham. | Foto: Radek Vičík

Praha - Motocyklový jezdec Karel Abraham končí v třídě MotoGP v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů a v příštím roce bude startovat ve světovém šampionátu superbiků. Jméno týmu, za který bude jezdit, by měl oficiálně oznámit tento týden.

Pětadvacetiletý závodník strávil posledních pět let v královské kategorii, na svém kontě má vyhranou GP Valencie Moto2 z roku 2010.

O tom, že Abraham MS silničních motocyklů opustí, se spekulovalo již několik týdnů. Sám jezdec minulý týden ČTK potvrdil, že tato varianta je reálná. Stále však nevylučoval, že bude v MotoGP pokračovat.

O víkendu však promotér seriálu zveřejnil předběžnou startovní listinu na rok 2016, ve které jméno Abrahama i týmu AB Motoracing chybí. "Bližší informace o dalším angažmá Karla vydáme tento týden," řekl ČTK tiskový mluvčí týmu Jiří Smetana.

Abrahama od roku 2012 trápí soustavně zdravotní problémy způsobené několika zraněními z pádů při Grand Prix. Následující sezonu vynechal devět závodů a letos pro něj sezona skončil předčasně už v září.

Od roku 2005, kdy debutoval ve světovém šampionátu, absolvoval brněnský rodák celkem 160 Velkých cen, v nichž získal dvě pódiová umístění, zajel jedno nejrychlejší kolo závodu a připsal si celkem 410 bodů.

Ve světovém šampionátu silničních motocyklů tam v příští sezoně zůstanou pouze Jakub Kornfeil a Karel Hanika v nejslabší třídě Moto3.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Americká vláda po smrti dvou černochů zahájila vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland oznámil plán rozsáhlého vyšetřování policejní praxe v Minneapolisu, které prověří přístup k používání síly či možné problémy s diskriminací. Krok přichází souběžně s procesem s nyní již bývalým členem policejního sboru, jehož čeká trest za smrt černocha George Floyda, a po nepokojích vyvolaných policejním novým zásahem, který rovněž skončil smrtí muže tmavé pleti. Garland dal už dříve najevo, že boj proti nepřiměřeným zásahům strážců zákona považuje za jednu z priorit.

K situaci v Minneapolisu přitáhlo pozornost počínání policisty Dereka Chauvina, který byl loni v květnu natočen, jak několik minut klečí na krku Floyda, zatímco 46letý černoch si stěžuje na problémy s dýcháním a nakonec přestává jevit známky života. Případ vyvolal masivní protesty a Chauvin byl toto úterý shledán vinným z vraždy druhého stupně i zabití, což podle médií přineslo mnohým Američanům úlevu. O výši trestu se rozhodne za osm týdnů.

Městem během procesu s Chauvinem otřásl další kontroverzní zákrok proti černochovi, když policistka zastřelila 20letého Daunteho Wrighta, který nespolupracoval při zatýkání. Na počátku incidentu byla kontrola kvůli údajně neplatné registrační známce na automobilu. Následné několikadenní protesty u policejní centrály na předměstí Brooklyn Center pak provázely zprávy o tvrdém postupu policie proti novinářům.

Ministerstvo spravedlnosti už vyšetřuje, zda policisté zapojení do zásahu proti Floydovi neporušili jeho občanská práva. Nově ohlášené vyšetřování však podle informací agentury AP má mít mnohem širší dopad. Zaměří se na celou policii a může vyústit v zásadní změny policejní praxe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy