Radek Vičík Radek Vičík
22. 5. 2016 14:00
Podívejte se na požár vozu Hyundai Haydena Paddona na Portugalské rallye, vedle něhož to "zapíchl" Ott Tänak s Fordem. | Video: FIA WRC via YouTube

Matosinhos - Martin Prokop ve Fordu obsadil osmé místo v Portugalské rallye, která dnes vyvrcholila závěrečnými čtyřmi rychlostními zkouškami.

Pro druhý triumf v mistrovství světa si dojel Kris Meeke v Citroënu před dvojicí jezdců týmu Volkswagen Andreas Mikkelsen a Sébastien Ogier.

Francouzskému obhájci titulu se čekání na vítězství s vozem WRC protáhlo na tři rallye naposledy v roce 2010. Tým Volkswagen nevyhrál dvakrát po sobě poprvé od návratu do MS v roce 2013.

Se Škodu Fabia R5 jel v Portugalsku také Jan Kopecký, jenž ve třídě WRC2 obsadil desáté místo a celkově mu patřila 19. pozice. Škodovkám v této kategorii patřilo pět z prvních šesti umístění, vyhrál tovární pilot Pontus Tidemand ze Švédska.

O největší vzrušení se ale už v pátek postaral novozélandský pilot Hayden Paddon, jenž po havárii v páté rychlostní zkoušce přišel o své Hyundai. Vůz se po havárii vzňal z toho, jak provozní kapaliny unikly na rozžhavený výfuk.

O pár minut později na stejném místě havaroval Estonec Ott Tänak, jehož Ford naštěstí plameny nezachvátily.

Portugalská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Meeke, Nagle (Brit./Citroën DS3) 3:59:01,0, 2. Mikkelsen, Jäger (Nor./Volkswagen Polo-R) -29,7, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo-R) -34,5, 4. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -1:37,1, 5. Camilli, Veillas (Fr./Ford Fiesta RS) -4:01,6, 6. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo-R) -4:06,9, ...8. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -10:24,1, 19. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -27:21,2.</p>

Průběžné pořadí MS (po 5 ze 14 závodů): 1. Ogier 114 b., 2. Mikkelsen 67, 3. Östberg (Nor./Ford Fiesta WRC) 58, 4. Paddon (N. Zél./Hyundai) 57, 5. Sordo 56, 6. Latvala 37, ...12. Prokop 10.

Pohár konstruktérů: 1. Volkswagen 145, 2. Hyundai 96, 3. M-Sport Ford 82, 4. Volkswagen II 70, 5. Hyundai N 51, 6. Dmack Ford 30, 7. Jipocar 12.

19. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -27:21,2.</p>

před 37 minutami

UEFA kvůli koronaviru zrušila kvalifikační zápas Ligy mistrů

Kvalifikační zápas fotbalové Ligy mistrů mezi severoirským Linfieldem a Dritou z Kosova se dnes v Nyonu hrát nebude. Po druhém pozitivním testu na koronavirus mezi hráči kosovského šampiona umístily švýcarské úřady tým do karantény.

UEFA na základě tohoto rozhodnutí finálový zápas kvalifikační fáze Ligy mistrů odložila. Nový termín zatím není znám, vítěz by se nicméně už za týden měl střetnout v 1. předkole s Legií Varšava.