Poláci chtěli rekord ploché dráhy. 53000 diváků je vypískalo

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
20. 4. 2015 14:45
Nevyhovující až nebezpečný stav dráhy a následně kolaps startovacího zařízení byly příčinou předčasného ukončení prvního letošního závodu Grand Prix „plošinářů“ ve Varšavě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Nevyhovující až nebezpečný stav dráhy a současný kolaps startovacího zařízení byly příčinou předčasného ukončení prvního letošního závodu Grand Prix  „plošinářů“ ve Varšavě.

Navíc před historicky rekordní návštěvou 53 tisíc zklamaných, rozzlobených a pískajících diváků, kteří dorazili na Národní stadion, jenž hostil i zápasy fotbalového Eura 2012. 

Místo dojemného loučení trapas

Problémy kolem nekvalitní dráhy přitom začaly už v pátek, kdy byl pro nezpůsobilost povrchu zrušen oficiální trénink, ale v noci ji pořadatelé uvedli aspoň do částečně přijatelného stavu.

"Úvodní závod této světové série se konal na nově postaveném fotbalovém stadionu, který byl do posledního místečka vyprodán. Poláci plochou dráhu doslova milují, v různých jejich městech se tato vrcholná plochodrážní akce konala už několikrát, ale ve Varšavě poprvé. Obrovský zájem znásobilo i loučení legendárního Tomasze Golloba s jeho velice úspěšnou kariérou. Zhoršené jízdní podmínky se samozřejmě nelíbily jezdcům ani divákům, ale to ještě nikdo netušil, že se stane ještě něco nevídaného," přibližuje nepříjemnou situaci očitý svědek Petr Ondrašík, předseda Auto klubu Markéta.

Místo pásky semafor

První rozjížďka se odjela regulérně, několik dalších bylo chybami startovacího zařízení ovlivněno a po dvanácti jízdách, tedy v polovině programu, byl závod předčasně ukončen.

"Od druhé rozjížďky byl závod znehodnocen. Snaha o opravu zařízení  byla marná, náhradní nebylo k dispozici, a tak pořadatelé zvolili cosi výjimečného. Jezdci místo obvyklé pásky startovali na zhasnutí zeleného světla. Při této kuriozitě nastal chaos, opakování startů a připočteme-li k tomu s přibývajícím časem skoro až nebezpečný povrch dráhy, tak se nelze divit, že jezdci začali odmítat dál závodit,“ říká s trpkým pousmáním Ondrašík.

Na Markétě se poučí

Po druhém dílu této série GP ve Finsku se třetí závod uskuteční 23.května na pražské Markétě.

"V Polsku teď hledají viníky, zatímco pro nás je jejich pořadatelský kolaps velice poučný. Naše dráha sice patří mezi uznávané, je řazena mezi ideální, ale leccos může změnit nepříznivé počasí, konkrétně trvalý prudký déšť v průběhu závodu. Jinak snad některé maléry z polské Varšavy snad ani opakovatelné nejsou," usmívá se předseda.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy