Pokutou to nekončí.Ferrari za režii čekají další tresty

Jakub Šafránek Tomáš  Kubánek Jakub Šafránek, Tomáš Kubánek
26. 7. 2010 12:47
Massa se nechal na pokyn stáje předjet Alonsem
Foto: Reuters

Praha - Nejen pokutou sto tisíc dolarů, ale i dalšími sankcemi, od odečtu bodů až po vyloučení ze šampionátu, může být po nedělním nepovoleném taktickém manévru potrestána stáj formule 1 Ferrari, která nařídila svému pilotovi Felipe Massovi, aby se nechal předjet Fernandem Alonsem.

Podle článku 151c totiž po udělení maximální pokuty přenechali stewardi prohřešek k řešení FIA, která může týmu udělit v podstatě jakýkoliv trest, který uzná za vhodný.

Světová rada FIA ovšem bude celou záležitost nejspíš řešit až po víkendové Velké ceně Maďarska, neboť pak má nejslavnější motoristická soutěž čtyřtýdenní přestávku.

Čtěte také:
VC Německa rozhodla maskovaná domluva Alonsa a Massy
Hamilton v tréninku boural. Druhou jízdu zvládl Alonso

Počínání Ferrari během nedělní VC Německa formule 1 vyvolalo velkou vlnu nevole a kritiky. Její vozy řízené piloty Fernandem Alonsem a Felipem Massou se hned po startu dostaly do čela a odtáhly celý závod až do cíle.Do 49. kola z celkových 67 vedl Massa, jenže poté zpomalil a nechal se předjet kolegou Alonsem.

Reagoval tak na pokyn z vysílačky, který týmový inženýr Rob Smedley zaobalil do na první pohled banálního sdělení: "Tak, Fernando je rychlejší než ty. Můžeš tuto informaci potvrdit?" vyslechl si Massa ve sluchátkách ve chvíli, kdy bez problémů vedl. Když o dvě kola později uvolnil Alonsovi cestu, dočkal se poděkování a omluvy. "Hodný hoch. Teď to jen drž. Promiň," ozvalo se z rádia.

Většina expertů i fanoušků to ihned označilo za očividné využití týmové režie, což je zakázáno. "Nebyla to žádná týmová režie," oponoval šéf stáje Stefano Domenicali.

Rovněž oba piloti snažili tvářit nechápavě. "Já jen viděl, že Felipe zpomalil. Člověk musí využít každou příležitost," řekl Alonso. "Fernando mě prostě předjel," nechtěl být sdílnější Massa.

Poté však brazilský jezdec přece jen dodal: "Vše, co vím, je, že musím pracovat pro tým. A to jsem dělal, to je to nejdůležitější."

A to byl rovněž důvod, proč se Ferrari pro tento tah rozhodlo. Přestože je Alonso v celkovém hodnocení pátý a na vedoucího Hamiltona ztrácí osm závodů před koncem 34 bodů, má na titul daleko reálnější šance, než osmý Massa. Proto se větší přísun bodů více hodil Alonsovi.

Na inkriminovaný moment se podívejte ZDE:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy