Pojedou formule v New Jersey? FIA pochybuje

Sport ČTK Sport, ČTK
26. 9. 2012 11:40
FIA v pátek definitivně schválí kalenádř nejslavnější motoristické soutěže světa pro příští sezonu.
Foto: Reuters

New York - Premiérová Velká cena USA formule 1 v Austinu je připravena. Od komisařů Mezinárodní automobilové federace (FIA) obdrželi texaští organizátoři listopadové Grand Prix to nejlepší "vysvědčení". Pochybnosti jsou naopak nad plánovaným závodem v New Jersey, jenž má do kalendáře přibýt příští rok.

Velká cena USA se bude na zbrusu novém Circuit of the Americas v Austinu konat 18. listopadu jako předposlední závod sezony. Charlie Whiting, jenž je šéfem FIA pro závodní, bezpečnostní a technické záležitosti, byl při své poslední návštěvě na Okruhu Amerik nadšený.

"Všechno, co jsem viděl, bylo naprosto prvotřídní. A pokrok oproti poslední kontrole byl mimořádný. Odvádějí tu fantastickou práci. Je to vybudované v té nejvyšší kvalitě, jak jsme očekávali, a nemám nejmenší připomínky," řekl Whiting o okruhu, který projektoval známý architekt tratí F1 Hermann Tilke.

V Austinu se bude konat první GP USA od roku 2007, kdy se naposledy závodilo v Indianapolis. Velká cena Spojených států formule 1 se už také v minulosti jezdila ve Watkins Glen, Long Beach, Las Vegas, Detroitu, Dallasu a Phoenixu.

Do kalendáře mistrovství světa F1 má příští rok přibýt ještě další americký závod v New Jersey, nicméně jeho konání zatím není jisté. Šéf seriálu Bernie Ecclestone pro list Guardian tamní přípravné práce kritizoval.

"Organizátoři nesplnili podmínky kontraktu, takže zatím žádný nemají," řekl na adresu Grand Prix, jež se má jet před atraktivním panoramatem newyorských mrakodrapů.

Definitivní kalendář příští sezony bude FIA schvalovat v pátek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy