Pojedou formule v New Jersey? FIA pochybuje

Sport ČTK Sport, ČTK
26. 9. 2012 11:40
FIA v pátek definitivně schválí kalenádř nejslavnější motoristické soutěže světa pro příští sezonu.
Foto: Reuters

New York - Premiérová Velká cena USA formule 1 v Austinu je připravena. Od komisařů Mezinárodní automobilové federace (FIA) obdrželi texaští organizátoři listopadové Grand Prix to nejlepší "vysvědčení". Pochybnosti jsou naopak nad plánovaným závodem v New Jersey, jenž má do kalendáře přibýt příští rok.

Velká cena USA se bude na zbrusu novém Circuit of the Americas v Austinu konat 18. listopadu jako předposlední závod sezony. Charlie Whiting, jenž je šéfem FIA pro závodní, bezpečnostní a technické záležitosti, byl při své poslední návštěvě na Okruhu Amerik nadšený.

"Všechno, co jsem viděl, bylo naprosto prvotřídní. A pokrok oproti poslední kontrole byl mimořádný. Odvádějí tu fantastickou práci. Je to vybudované v té nejvyšší kvalitě, jak jsme očekávali, a nemám nejmenší připomínky," řekl Whiting o okruhu, který projektoval známý architekt tratí F1 Hermann Tilke.

V Austinu se bude konat první GP USA od roku 2007, kdy se naposledy závodilo v Indianapolis. Velká cena Spojených států formule 1 se už také v minulosti jezdila ve Watkins Glen, Long Beach, Las Vegas, Detroitu, Dallasu a Phoenixu.

Do kalendáře mistrovství světa F1 má příští rok přibýt ještě další americký závod v New Jersey, nicméně jeho konání zatím není jisté. Šéf seriálu Bernie Ecclestone pro list Guardian tamní přípravné práce kritizoval.

"Organizátoři nesplnili podmínky kontraktu, takže zatím žádný nemají," řekl na adresu Grand Prix, jež se má jet před atraktivním panoramatem newyorských mrakodrapů.

Definitivní kalendář příští sezony bude FIA schvalovat v pátek.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy