Podmol se na X-Games cítí na zlato. Na motorce bude létat deset metrů nad zemí

Radek Vičík Radek Vičík
2. 6. 2016 10:21
Libor Podomol otevře s dalšími freestyle motokrosaři program letošní X-Games závody ve skoku do výšky. Český jezdec chce zopakovat zlato z roku 2013.
Libor Podmol.
Libor Podmol. | Foto: Archiv Libora Podmola

Praha, Austin - Freestyle motokrosaře Libora Podmola čeká v noci na pátek jeden z vrcholů letošní sezony. V americkém Austinu bude na prestižních X-Games bojovat o medaili v disciplíně Step up, tedy ve skoku vysokém na motorce.

Kombinace síly a citu

"Chci bojovat o zlato," vyhlašuje český jezdec, který loni na X-Games vybojoval stříbrnou medaili.

Podmol je považován za specialistu ve skoku do výšky,. Poslední tři roky vždy odjížděl s medailí. Na X-Games v Mnichově roku 2013 to byla dokonce zlatá.

"Rozjezd je dlouhý pět metrů, při odrazu používáte veškerou sílu motorky a cit pro akceleraci plynem. Když se v něčem udělá chyba, s motorkou se přetočíte a letíte deset metrů střemhlav dolů,“ vysvětluje jezdec, který v minulém roce přeskočil laťku ve výšce 33 stop, tedy 10,058 metru. Maximálně se skáče do výšky 12 metrů.

Podmolův skok na loňských X-Games:

Déšť hraje do karet

Podmol cítí šanci, že v Austinu zopakuje tři roky starý triumf. "Předpovídají deštivé počasí, což by mi mohlo pomoci. Nebude totiž rozhodovat tolik výkon motorky, ale technika skoku. Tu jsem piloval na svém tréninkovém skoku doma na kopci na zahradě. Dával jsem si pozor, abych si při tvrdém dopadu z výšky neporanil kotník nebo zápěstí,“ popisuje Podmol, který bude skákat na stroji značky Yamaha.

Skok do výšky program X-Games otvírá, ale není jedinou disciplínou, kterou Podmol v Americe absolvuje. Mistr světa z roku 2010 bude o nejvyšší příčky premiérově usilovat také v disciplíně Quarter Pipe Best Trick, ve které se jezdci odráží do devadesátistupňového úhlu a skok končí na vedlejším dopadu. 

Olympiády extrémních sportů se zúčastňují nejlepší jezdci z celého světa z freestyle motokrosu, skateboardingu, BMX nebo rallye. Přímý přenos jde do 215 zemí a 439 milionů domácností po celém světě. Letošní ročník odvysílá kompletně stanice Nova Sport 2.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy