Plochodrážní Grand Prix pojede talentovaný Milík

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
30. 5. 2014 13:28
Českou plochou dráhu bude v sobotu večer na pražské Markétě, ve čtvrtém závodě mistrovství světa, reprezentovat Václav Milík.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Českou plochou dráhu bude v sobotu večer na pražské Markétě, ve čtvrtém závodě mistrovství světa, reprezentovat Václav Milík.

Jednadvacetiletý jezdec dostal při výběru na tak zvanou divokou kartu přednost před zkušeným Josefem Francem. Náhradníky na tento tradiční domácí plochodrážní vrchol jsou další mladíci Zdeněk Holub a Roman Čejka.

Závodí v Polsku i v Anglii

Atmosféru tohoto závodu poznal Milík před dvěma lety, kdy z pozice prvního náhradníka zastoupil Dána Bjerreho. Divokou kartu však letos dostal poprvé.

„Rozhodovali jsme se vlastně jen mezi Milíkem a Francem. Talentovaný Václav podával v přípravných závodech výborné výkony, a proto jsme se rozhodli dát přednost mládí. Během dvou let z nadějného závodníka vyrostl špičkový český reprezentant. Stal se seniorským mistrem republiky, byl kapitánem a klíčovou postavou juniorského družstva, které loni uspělo na světové scéně a také letos se probojovalo do finále,“ připomíná ředitel Grand Prix Petr Ondrašík.

Je potěšitelné, že Milík se pravidelně prosazuje na mezinárodním poli. „Potřetí za sebou postoupil mezi nejlepší juniory světa a letos bude útočit na medaili. Třetím rokem závodí v Polsku a letos premiérově také v Anglii. Věří si, hýří sebevědomým přístupem, bojovností a je ve výborné formě. V souboji s absolutní světovou elitou má v sobotním závodě na přední umístění,“ dodává ředitel.

Z orné půdy na plochou dráhu

Pro Milíka bude pražská Grand Prix především velkou zkušeností. „Je to poprvé, co jsem se jako jediný Čech vešel do elitní šestnáctky, čehož si velice vážím.

Budu tak mít možnost změřit síly se špičkovými plošináři. S některými kvalitními soupeři mám sice možnost utkat se v Anglii, ale tento závod je zcela výjimečný. Navíc na domácí půdě a dráha na Markétě je mojí oblíbenou.

Proto jsem zvolil i důkladnější přípravu. Nesedím u počítače a nehledám ani obrázky v mobilu. Kromě plochodrážního tréninku pomáhám tátovi v zemědělských pracích,“ usmívá se talentovaný mladík.

Při svém pohledu aspoň do nejbližšího období nezapomíná připomenout, že letos je posledním rokem junior.

„Na Markétě bych ve vzácně vyrovnaném poli považoval za velký úspěch postup do semifinále. S juniorskou kategorií bych se pak chtěl na mistrovství světa rozloučit ziskem některé z medailí, což by navždy byla pro mě ta nejhezčí vzpomínka na tato léta. A pokud jde o můj přechod do seniorské kategorie, tak by měl být plynulý, protože do tohoto světa dospělých jsem už několikrát nahlédl. Jen mě tak trochu mrzí, že bez dosavadních mládežnických závodů bude můj program trochu chudší. Ale kdo ví, třeba se mi ho podaří zpestřit,“ věří stále optimisticky naladěný plochodrážník.

 

Právě se děje

Další zprávy