Potvrzeno: krásná Španělka zemřela na následky havárie v F1

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 10. 2013 11:35
Podle pitvy za úmrtí třiatřicetileté pilotky mohlo poškození mozku, které bylo následkem loňské vážné nehody při testování pro stáj formule 1 Marussia.
Španělská automobilová jezdkyně María de Villotaová zemřela ve spánku přirozenou smrtí.
Španělská automobilová jezdkyně María de Villotaová zemřela ve spánku přirozenou smrtí. | Foto: ČTK

Sevilla - Španělská automobilová jezdkyně María de Villotaová zemřela ve spánku přirozenou smrtí. Podle pitvy za úmrtí třiatřicetileté pilotky mohlo poškození mozku, které bylo následkem loňské vážné nehody při testování pro stáj formule 1 Marussia.

Dcera bývalého pilota F1 Emilia de Villoty narazila loni v červenci při testech aerodynamiky na letišti v Duxfordu do nakládací rampy zaparkovaného týmového kamionu, když její monopost nečekaně zrychlil. Po nehodě měla proraženou lebku, podstoupila dvě operace a přišla o pravé oko.

Tělo jezdkyně, která v únoru dostala svolení vrátit se za volant a v létě se vdala, bylo nalezeno v pátek v pokoji hotelu v Seville. De Villlotaová zemřela tři dny před vydáním své autobiografické knihy Life is a Gift (Život je dar).

První oběť formule 1 po jedenácti letech

De Villotaová se tak oficiálně stala první obětí havárie v monopostu F1 po jedenácti letech. V roce 2002 se v Mostě v závodě  šampionátu historických monopostů F1 EuroBOSS Series zabil 58letý Rakušan Fritz Glatz ve voze Footwork.

Ve Velké ceně zahynuli naposledy hned dva piloti během Grand Prix San Marina 1994. Poslední dubnový den se zabil Rakušan Roland Ratzenberger a na Prvního máje v samotné Velké ceně legendární Ayrton Senna.

 

Právě se děje

před 11 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy