První vítěz, sběratel vavřínů Todt i králové Dakaru. Peugeot závodí už 125 let

První vítěz, sběratel vavřínů Todt i králové Dakaru. Peugeot závodí už 125 let
Už 125 let se po závodních tratích celého světa prohánějí automobily značky Peugeot. Déle už to ani nejde, protože právě v červnu 1895 se jel podnik Paříž - Bordeaux - Paříž, jenž je dnes považován za vůbec první závod na světě.
Jeho vítězem se stal Paul Koechlin ve voze Peugeot Type 7. Byl sice v cíli 1178 km dlouhého maratonu třetí, jenže první dva soupeři se provinili proti pravidlům. Jízda byla vypsána jen pro čtyřmístná auta, a tak triumfoval alsaský podnikatel.
... o tři roky později Brit Dario Resta...
... a v roce 1919 Američan Howdy Wilcox.
Foto: Peugeot
rav rav
28. 6. 2020 7:00
Automobilka Peugeot slaví letos v červnu 125 let působení v motoristickém sportu. Projděte se spolu s námi touto historií od vůbec prvního závodu v dějinách až po futuristický speciál pro Le Mans.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy