První vítěz, sběratel vavřínů Todt i králové Dakaru. Peugeot závodí už 125 let

První vítěz, sběratel vavřínů Todt i králové Dakaru. Peugeot závodí už 125 let
Už 125 let se po závodních tratích celého světa prohánějí automobily značky Peugeot. Déle už to ani nejde, protože právě v červnu 1895 se jel podnik Paříž - Bordeaux - Paříž, jenž je dnes považován za vůbec první závod na světě.
Jeho vítězem se stal Paul Koechlin ve voze Peugeot Type 7. Byl sice v cíli 1178 km dlouhého maratonu třetí, jenže první dva soupeři se provinili proti pravidlům. Jízda byla vypsána jen pro čtyřmístná auta, a tak triumfoval alsaský podnikatel.
... o tři roky později Brit Dario Resta...
... a v roce 1919 Američan Howdy Wilcox.
Foto: Peugeot
rav rav
28. 6. 2020 7:00
Automobilka Peugeot slaví letos v červnu 125 let působení v motoristickém sportu. Projděte se spolu s námi touto historií od vůbec prvního závodu v dějinách až po futuristický speciál pro Le Mans.
 

Právě se děje

před 25 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy