Loprais se bez předního skla propadl na šesté místo

Aktualizováno 7. 1. 2014 8:29
Aleš Loprais s Tatrou obsadil v druhé etapě Rallye Dakar v Argentině sedmé místo a celkově se propadl na šestou příčku.
Tatra Aleše Lopraise.
Tatra Aleše Lopraise. | Foto: Instaforex Loprais Team

San Rafael - Aleš Loprais s Tatrou obsadil v druhé etapě Rallye Dakar v Argentině sedmé místo s více než půlhodinovou ztrátou na nejrychlejšího závodníka kategorie kamionů Antona Šibalova z Ruska. Předstihl ho i krajan Martin Kolomý, který dojel v pondělí pátý. Celkově je Loprais šestý.

Do rychlé etapy bez pohonu 4x4

Český jezdec měl v extrémně rychlé etapě míjející vulkán Payún s výškou přes tři a půl kilometru či jezero Laguna de Llancanelo s přírodní rezervací, velkou smůlu. Nejdřív se mu porouchal pohon všech kol, pak přišel o čelní sklo.

"Bohužel krátce po startu nám odešel pohon 4x4. Celou dobu jsem přemýšlel, jak projedeme posledních 80 km dun, které nás čekaly. S 9,5tunovým náklaďákem je to opravdu loterie, kterou jsme nakonec vyhráli, i když jsme při ní ztratili v písku spoustu času," popsal Loprais svoje trápení.

Stovky kilometrů polykání prachu

Ale to nebylo všechno. Další adrenalinový moment přišel zhruba 30 kilometrů po startu.

"V maximální rychlosti nám protivítr vytlačil okno do kabiny, které prasklo. Museli jsme zastavit, sklo vykopnout a pokračovat v prachu úmorných 370 kilometrů jen v brýlích. Během dne jsme předjeli desítky aut v plné rychlosti. Jednou rukou držíte volant, druhou si kryjete oči a hlavu před létajícími kameny od před vámi jedoucích vozidel. Nacpali jsme dnes do sebe kila prachu, ale etapu ve zdraví dojeli," dodal Loprais.

Lehké to neměl ale ani Kolom: "Bylo to vydřené páté místo. Trochu nás trápí řízení. Třeba řečiště jsem jel úplně bez serva, takže jsem si pořádně máknul. Naštěstí jsme v cíli a je super, že jsme zajeli takový výsledek," byl spokojený pilot.

Peterhansel touží po obhajobě

V kategorii automobilů vyhrál etapu jedenáctinásobný vítěz soutěže Francouz Stéphane Peterhansel a ujal se průběžného vedení. Na prvním místě má rekordman Dakaru náskok 28 sekund před bývalým mistrem světa Španělem Carlosem Sainzem. Na třetím místě je vítěz z roku 2011 Katařan Násir Attíja, jenž ztrácí přes čtyři minuty.

Zatímco Peterhansel, jenž před rokem vybojoval své páté vítězství mezi automobily po předchozích šesti triumfech s motocykly, vyhrál už 62. etapu v kariéře, britský motocyklista Sam Sunderland si v pondělí dojel pro premiérový úspěch. V cíli v San Rafaelu byl o 39 sekund rychleji než Chilan Francisco López Contardo. David Pabiška dojel na 37. místě, v celkovém pořadí je o jednu příčku výše.

Rallye Dakar - 2. etapa (San Luis - San Rafael):

Automobily: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 3:52:05, 2. Sainz, Gottschalk (Šp., Něm./SMG) -46, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -5:34.
Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret 6:17:02, 2. Sainz, Gottschalk -28, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -4:10.

Motocykly: 1. Sunderland (Brit./Honda) 3:42:10, 2. López Contardo (Chile/KTM) -39, 3. Barreda (Šp./Honda) -2:00, ...37. Pabiška (ČR/KTM) -46:47, 137. Veselý (ČR/Yamaha) -6:44:27.
Průběžné pořadí: 1. Barreda 6:09:41, 2. López Contardo -2:03, 3. Sunderland -2:33, ...36. Pabiška -1:01:07, 133. Veselý -7:15:59.

Kamiony: 1. Šibalov (Rus./Kamaz) 4:11:37, 2. Van Vliet (Niz./MAN) -1:49, 3. De Rooij (Niz./Iveco) -9:12, ...5. Kolomý (ČR/Tatra) -9:54, 7. Loprais (ČR/Tatra) -31:49.
Průběžné pořadí: 1. Van Vliet 7:00:39, 2. Šibalov -4:55, 3. De Rooij -8:35, ...6. Loprais -29:49, 7. Kolomý -43:53.