Pech potvrdil domácí titul titul vítěznou Barum rallye

ČTK ČTK
31. 8. 2014 15:06
Václav Pech vyhrál podruhé v kariéře Barum rallye a symbolicky stvrdil zisk sedmého titulu českého mistra.
Václav Pech si na Barum rallye pojistil sedmý titul domácího šampiona.
Václav Pech si na Barum rallye pojistil sedmý titul domácího šampiona. | Foto: Radek Pecák

ZlínVáclav Pech vyhrál podruhé v kariéře Barum rallye a symbolicky stvrdil zisk sedmého titulu českého mistra. Plzeňský rodák s vozem Mini John Cooper Works S2000 získal definitivu dalšího triumfu v domácím šampionátu už v sobotu, když z rallye odstoupil jeho jediný teoretický soupeř v průběžném pořadí seriálu Miroslav Jakeš.

"Jsem maximálně spokojený, povedlo se vše. Na začátku jsme měli drobný technický problém na prvních dvou rychlostních zkouškách a následné dvě jsme jeli úplně naplno. To ale byly jediné zkoušky, které jsme v takovém tempu jeli. Pak už jsme se soustředili na to, abychom neudělali chybu a nezničili auto," řekl Pech novinářům.

Zlínská soutěž byla tradičně součástí kontinentálního šampionátu a sešla se na ní velká konkurence, ovládli ji však čeští jezdci. Z předních pozic už v sobotu po technických problémech či havárii odstoupili Nizozemec Kevin Abbring, Esappeka Lappi z Finska a Ir Craig Breen.

Pohroma favoritů postihla i Krestu

Technické problémy zastavily i snahu Romana Kresty, jenž se mohl stát prvním jezdcem, který Barum rallye vyhraje počtvrté.

Po Krestově sobotním odstoupení mířil Pech neohroženě za vítězstvím a navázal na rok 2003, kdy ve Zlíně vyhrál poprvé. Podařilo se mu splnit si přání darovat výhru otci k nedávným 65. narozeninám a titul věnovat tříletému synovi.

"Žádná oslava ale nebude. V pondělí mám brzy ráno důležité jednání a musím být v práci už v sedm ráno. Asi všechno oslavíme až po posledním závodě v Příbrami, protože bude těžké, abychom se všichni i s mechaniky v dalších dnech sešli," uvedl Pech.

Úspěch slavila preciznost

Do čela se dostal v páté z patnácti rychlostních zkoušek a poté už se soustředil hlavně na bezchybnou jízdu. Vůbec mu nevadilo, že dnes ani jednu erzetu nevyhrál.

"Nasadili jsme tempo, které jsme si mysleli, že bude akorát a hlídali jsme si jezdce za sebou. Oni jeli podobné časy jako my. Šlo hlavně o to, abychom neudělili chybu. Vše jsme měli stoprocentně pod kontrolou a jen jsem měl strach o auto," dodal sedmatřicetiletý jezdec.

O druhé místo bojovali až konce Němec Sepp Wiegand startující s podporou továrního týmu Škoda Motorsport a Tomáš Kostka. Díky lepšímu času v poslední rychlostní zkoušce skončil druhý Wiegand, který porazil Kostku o dvě desetiny sekundy.

"Náš souboj rozhodl technický problém v předposlední erzetě. Začal nám vynechávat motor, což se nám podařilo opravit jen provizorně. Ani poté jsme ale neměli plný výkon," řekl Kostka, který se rallye věnuje jen příležitostně a závodí hlavně na okruzích.

Mistrovství České republiky uzavře na začátku října Rallye Příbram.

Barum rallye Zlín, závod mistrovství Evropy a mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích:

1. Pech, Uhel (Mini John Cooper Works S2000) 2:16:28,7, 2. Wiegand, Christian (Něm./Škoda Fabia S2000) -51,5, 3. T. Kostka, Houšť (Ford Fiesta R5) -51,7, 4. Orsák, Šmeidler (Škoda Fabia S2000) -1:12,8, 5. Tarabus, Trunkát (Škoda Fabia S2000) -1:13,6, 6. Kajetanowicz, Baran (Pol./Ford Fiesta R5) -1:14,4.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy