Pavlic po Přilbě nezlomil prokletí druhého dne, Tomíčkův memoriál mu nevyšel

Svět zakřivený podle levých zatáček. To byl 47. plochodrážní "Tomíček"
I když se zdálo, že trojnásobný mistr světa Nicki Pedersem je rychlejší než světlo, Dán na třetí triumf na "Tomíčkovi" tentokrát nedosáhl.
Krásné dívky u startovní pásky jsou už u závodů na ploché dráze milou tradicí.
Závod snímalo několik kamer pro vlastní televizní okruh, jehož vysílání viděli diváci v hledišti břevnovského oválu na obří obrazovce.
Satisfakce se nedočkal ani nedělní pardubický smolař Patryk Dudek. Polský jezdec se totiž přidal do trojice jezdců se ziskem 10 bodů po základní části, která se do finále nedostala.
Foto: Radek Vičík
Radek Vičík Radek Vičík
23. 9. 2015 9:58
Jurica Pavlic se zapsal do historie chorvatské ploché dráhy historickým vítězství na Zlaté přilbě v Pardubicích. I přes následný neúspěch na včerejším Tomíčkově memoriálu je šťastný, že do země plochodrážního "trpaslíka" veze tak cennou trofej. S její pomocí chce nalákat na motorku mladé kluky.

Praha - Chorvatská senzace z Pardubic Jurica Pavlic neprolomil smůlu vítězů Zlaté přilby na Memoriálu Luboše Tomíčka a včera se v Praze na Markétě nedokázal probojovat do finále. Přesto byl jediný chorvatský plochodrážník, jak o sobě 26letý závodník rád mluví, z cesty do Čech nadšený.

"Pořád asi neodkážu ocenit, čeho jsem na Zlaté přilbě dosáhl. Je to velký výsledek pro Chorvatsko jako malou plochodrážní zemi," řekl Pavlic v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz po Tomíčkově memoriálu, kde obsadil konečné osmé místo.

Věděl jste o pověře, že se vítězi Zlaté přilby druhý den na Tomíčkově memoriálu nedaří?

Něco jsem zaslechl. A dopadlo to tak i dneska (smích). 

Proč vám na Markétě unikl postup do finále?

Byl to náročný závod, dobrá konkurence, ale měl jsem problémy s nastavením motorky.  Bylo trochu měkké odpružení. Nedařilo se mi na startu a to byl dnes ten největší problém. Ale pořád jsem nezajel nejhorší výsledek.

Měl jste také smůlu, když z pěti desetibodových jezdců jste se nedostal mezi ty dva, kteří se probojovali do finále…

Před závodem nám určili klíč, podle kterého se bude rozhodovat v případě rovnosti bodů. Kdo měl víc vítězných jízd, ten na tom byl lépe. Potřeboval jsem aspoň jednu rozjížďku vyhrát, což se mi nepovedlo. Ale taková je prostě plochá dráha.

Jurica Pavlic se triumfem na Zlaté přilbě hned pochlubil na svém Twitteru:

Co nedokázal táta, to zvládl syn

Bylo těžké se po triumfu na Zlaté přilbě hned druhý den koncentrovat na start v Memoriálu Luboše Tomíčka?

Nebyl to zase až takový problém. Je úplně jedno, co jste dělal včera, dneska je zase další závodní den. Nijak mě to neovlivnilo.

Už jste si plně uvědomil, co znamená vyhrát Zlatou přilbu, jeden z nejstarších stále existujících motoristických podniků v Evropě?

Pořád to asi neodkážu ocenit. Pro mě je nejdůležitější, že malá země v ploché dráze jako Chorvatsko má Zlatou přilbu. Když mi bylo nějakých pět let, tak jsem s tátou, jenž také jezdil plochou dráhu, byl v Pardubicích. A od té doby jsem snil o tom, že ten slavný závod vyhraju. Má to pro mě zvláštní význam.

Napadlo vás před startem Zlaté přilby, že ji dokážete vyhrát?

Hlavou mi prolétla taková myšlenka: "Loni jsem dojel třetí, tak proč bych tentokrát nemohl vyhrát?" Ve finále jsem měl štěstí. Ale pořád jsem byl v dobré pozici za Patrykem Dudkem, dělal jsem vše pro úspěch a nakonec bylo štěstí na mé straně.

Zlatá přilba má nalákat mladé jezdce

Znamenají vaše úspěchy na Zlaté přilbě, že vám pardubický široký ovál vyhovuje?

Je to dobrá trať, vždycky se mi tam dařilo. Závody v Pardubicích si pokaždé užívám. Je tam víc místa a můžete vymyslet hodně věcí.

Už jste zmínil, že postavení ploché dráhy v Chorvatsku není významné. Všimla si domácí média vašeho triumfu v Pardubicích?

Moc ne. U nás doma v Goričanu jsou z toho všichni nadšení, ale jinak je v centru zájmu spíš fotbal. Možná se pokusím udělat něco pro to, abychom v Chorvatsku plochou dráhu zpopularizovali. Máme v podstatě jen jeden ovál a jednoho jezdce, mě (smích). Ale možná to právě tento výsledek změní a přiláká mladé kluky.

Máte už jasno o své nejbližší závodnické budoucnosti?

Zatím moc ne. Tohle byla moje vůbec nejhorší sezona v kariéře. Na zimu mám díky zisku Zlaté přilby skvělou motivaci trénovat víc a lépe. Pak musím začít dobře novou sezonu a pak uvidíme.

 

Právě se děje

Další zprávy