"Je to jako přestup do fotbalové Barcelony." Mladík Vostatek se upsal supertýmu Aspar

Radek Vičík Radek Vičík
3. 10. 2019 15:26
Teprve patnáctiletého motocyklového závodníka Ondřeje Vostatka si vybrala španělská elitní stáj. V jejích barvách bude zatím bojovat v juniorském mistrovství světa.
Ondřej Vostatek.
Ondřej Vostatek. | Foto: Martin Kabát/Sportegy

Když Jan Vostatek poprvé posadil svého šestiletého syna na malou motorku, určitě netušil, že ani ne za deset let o něj bude mít zájem jedna z nejprestižnějších motocyklových stájí.

Ondřej Vostatek se totiž pro příští sezonu upsal týmu Aspar (ještě v této sezoně ale jezdící pod hlavičkou Angel Nieto Team), patřícímu čtyřnásobnému mistru světa Jorge Martínezovi.

Právě v této stáji závodil v MotoGP v sezonách 2017 a 2018 český jezdec Karel Abraham. Mladík bude v jeho stopách pokračovat v juniorském světovém šampionátu Moto3.

"Je to něco, jako kdyby si ho ve fotbale vybrala Barcelona," přiblížil význam týmu ve světě jedné stopy Lukáš Pešek, který koučuje závodnickou naději během jejího pobytu v Česku.

"Jako asi každý závodník sním o tom jednou startovat v MotoGP," prozradil Vostatek svůj velký sen.

Českého jezdce si juniorka Asparu vybrala v MS Moto3, v němž letos teprve 15letý závodník debutoval. "Ondra dostane šanci předvést se ve špičkovém prostředí. Je to jednoznačně krok správným směrem, který může zásadně a pozitivně ovlivnit jeho kariéru," je přesvědčen jezdcův otec a manažer v jedné osobě.

Synovu budoucnost plánuje obezřetně a nechytá se za každou cenu jakékoliv vidiny divoké karty ve "velkém" mistrovství světa. "Nemá cenu se honit za jednou divokou kartou. Chceme, aby Ondřej šel krůček po krůčku a do světa přešel připravený," uvedl táta - manažer.

V tom je s ním zajedno také vítěz dvou závodů světového šampionátu. "Občas je musím krotit. Ondra chce někdy trénovat až moc, a to taky není dobře," přiznává Pešek.

"Ale když pan Martínez zavelí, že mám jet ve světovém šampionátu místo někoho, kdo se třeba zraní, tak musím jet," kontruje mladík.

Závodní kouč Lukáš Pešek a Ondřej Vostatek
Závodní kouč Lukáš Pešek a Ondřej Vostatek | Foto: Martin Kabát/Sportegy

Výhodou pro případný postup výš je fakt, že tým Aspar má ve světovém šampionátu vedle stáje Moto3 také tým v kategorii Moto2. MotoGP letos Španělé opustili ve prospěch nové elektrické třídy MotoE.

Pešek se Vostatkovi věnuje v té půlce roku, kdy pobývá doma. Během sezony je ale mladík ve Španělsku, kde mezi závody využívá teplého a slunečního podnebí k tréninkům.

"Spolužáci mi asi trochu závidějí. Ale taky si uvědomují, že vrcholový sport je velká dřina," míní jezdec, který studuje podle individuálního plánu.

Na Pyrenejském poloostrově bude u týmu Aspar jeho koučem Nicolás Terol, bývalý Peškův týmový kolega ve stopětadvacítkách. "Je fajn, že s ním dobře znám. Stačí mi pak jen zvednout telefon a dozvím se víc věcí, než kdybych lámal informace od někoho cizího," uvedl expilot mistrovství světa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Cenu Arnošta Lustiga získá zakladatel Člověka v tísni Šimon Pánek

Cenu Arnošta Lustiga, kterou její laureáti dostávají za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, obdrží tuto středu výkonný ředitel a zakladatel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek. V České televizi to řekl předseda výboru ceny kardiochirurg Jan Pirk. Cena se udílí každoročně jednomu z žijících českých občanů, který se obdobným způsobem jako spisovatel Arnošt Lustig příkladně zasloužil o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot. V minulosti ji získali například chirurg Pavel Pafko, biskup Václav Malý nebo hlasatelka Kamila Moučková.

Šimon Pánek byl v roce 1989 jedním z výrazných studentských vůdců sametové revoluce a krátce zasedl i v parlamentu. Před politikou dal ale přednost charitativní činnosti, začal se věnovat projektům humanitární a rozvojové pomoci a stál u zrodu společnosti Člověk v tísni. Dnes je stále ředitelem této největší středoevropské organizace svého druhu, která působila v mnoha krizových a válečných oblastech.

Podle Pirka Šimon Pánek splňuje všechna čtyři kritéria - lidskost, spravedlnost, odvahu a statečnost - zcela jednoznačně. "Nedá se nic vypíchnout, protože oni často poskytují pomoc v zemích po přírodních katastrofách, ve válečných konfliktech, na těch nejzapadlejších koutech světa a k tomu všemu je potřeba všechny ty čtyři vlastnosti," podotkl Pirk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Finále Východní konference NBA otevřelo lépe Miami, zdolalo Boston

Basketbalisté Miami uspěli v prvním utkání finále Východní konference NBA, v němž na domácí palubovce porazili Boston 118:107. Hvězdou duelu byl zkušený křídelník Jimmy Butler, jenž nastřílel 41 bodů, když trefil mimo jiné 17 z 18 trestných hodů, a přidal také devět doskoků a pět asistencí. V sérii hrané na čtyři vítězná utkání se tak floridský celek a nasazená jednička konference ujal vedení 1:0.

Aktualizováno před 2 hodinami

V Praze se zřítila část domu, v sutinách nikdo nebyl

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě zasahovali hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy vycvičenými na vyhledávání osob. Na Twitteru to uvedli pražští hasiči. Stav domu prověřil statik, přijel také vyprošťovací kontejner.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Ulici policisté uzavřeli. "Před 23:00 jednotky hasičů opustily místo a vrátily se zpět na své základny. Z důvodu špatné stability objektu zůstala ulice i po odjezdu hasičů stále uzavřena," sdělil pozdě večer Daniel Fík z pražského hasičského sboru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy