Ogier ve Švédsku vyhrál první etapu, ale musel zaplatit pokutu

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 12. 2. 2016 23:49
Sébastien Ogier jasně opanoval první etapu Švédské rallye, v čele má skoro půlminutový náskok.
Sébastien Ogier.
Sébastien Ogier. | Foto: Volkswagen Motorsport

Karlstad - Sébastien Ogier rázně vykročil za obhajobou prvenství ve Švédské rallye.

Francouzský mistr světa z továrního týmu Volkswagen je po první etapě v čele pořadí s téměř půlminutovým náskokem, po šesti odjetých rychlostních zkouškách na něj druhý Hayden Paddon z Nového Zélandu v Hyundai ztrácí podle zatím neoficiálních výsledků 26,9 sekundy.

Překročení rychlosti o 110 km/h

Francouzský jezdec ale neudržel svůj temperament na uzdě a při přejezdu v okolí Karlstadu mu podle švédského listu Aftonbladet policisté na úseku s maximální povolenou rychlostí 80 km/h naměřili plných 190.

Rallyový šampion přímo na místě zaplatil pokutu ve výši 2600 švédských korun  (více než 7 000 Kč), ale zda přijde také o řidičský průkaz není jisté.

První zprávy hovořily o tom, že ho má odevzdat do 24 hodin, ale Aftonbladetem citovaný policista o takovém trestu nemluvil. A ztrátu řidičského oprávnění svého jezdce na facebooku v pátek večer vyvrátil i jeho spolujezdec Julien Ingrassia

Sébastien Ogier zastavený švédskými policisty:

Další piloti VW měli problémy

Pořadatelé z původních devíti testů celkem tři zrušili a Ogier vyhrál všechny tři dopolední zkoušky. Ve zbytku dne se prosadili Brit Kris Meeke v Citroënu, který pak ale hned v další erzetě trefil kámen a odstoupil, a v hustém sněžení dvakrát Paddon.

Dlouho byl největším Ogierovým soupeřem jeho týmový kolega Andreas Mikkelsen z Norska, ale po výletu mimo trať v předposledním testu ztrácí na lídra po prvním dnu na šestém místě 42 sekund.

Rozbitý VW Andrease Mikkelsena:

Těsně před ním jsou ve výsledkové listině ještě Nor Mads Östberg a Estonec Ott Tänak ve Fordech a Španěl Dani Sordo v Citroënu.

Poslední zkoušku dne nedokončil další pilot favorizovaného Volkswagenu Jari-Matti Latvala. Trojnásobného vítěze Švédské rallye od počátku dne trápila technika a byl dávno bez šance na dobré umístění.

Na tratích v okolí Karstadu nestartuje stejně jako v Monte Carlu český jezdec Martin Prokop, který se do seriálu zapojí v březnu v Mexiku.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 1. etapě:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo-R) 1:03:10,6, 2. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -26,9, 3. Östberg, Flöene (Nor./Ford Fiesta RS) -33,7, 4. Tänak, Molder (Est./Ford Fiesta RS) -34,7, 5. Sordo, Marti (Šp./Hyundai i20) -38,2, 6. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Volkswagen Polo-R) -41,9.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy