Ogier je k nezastavení, vyhrál i v Portugalsku. Prokop sedmý

14. 4. 2013 18:09
Světový šampionát v automobilových soutěžích pokračoval čtvrtým dílem, Portugalskou rallye.
Martin Prokop byl v soutěží mistrovství světa opět sedmý.
Martin Prokop byl v soutěží mistrovství světa opět sedmý. | Foto: Jipocar Czech National Team

Faro - Světový šampionát v automobilových soutěžích pokračoval čtvrtým dílem, Portugalskou rallye. Třetí soutěž po sobě vyhrál Sébastien Ogier s továrním vozem VW Polo R WRC, který si tak upevnil celkové vedení v MS.

Francouz vyhrál s náskokem 58 sekund před Mikkou Hirvonenem s Citroënem. Na třetím místě skončil další Fin, Ogierův týmový kolega Jari-Matti Latvala.

Martin Prokop s Fordem Fiesta RS WRC pokračoval ve své skvělé letošní sérii a opět bodoval. Český jezdec potřetí skončil sedmý, což je jeho nejlepší letošní výsledek.

Volkswagen potrápila technika

V Portugalsku se po sobotě schylovalo k double Volkswagenu, ale oba jeho jezdci měli v úvodu třetí etapy technické problémy.

Zejména pak Latvala, kterého to stálo druhé místo, na něž se posunul Hirvonen a zopakoval výsledek z předchozí Mexické rallye. Latvala i tak oslavil první medailové umístění v sezoně.

Závěrečnému dnu dominoval Mads Östberg, který v soutěži pokračoval od soboty s penalizací kvůli nedokončené první etapě, a nakonec skončil hned za Prokopem.

Norský jezdec Fordu vyhrál ve finále tři ze čtyř zkoušek, až závěrečná power stage skončila opět triumfem Ogiera.

Přichází další francouzský suverén

Devětadvacetiletý Ogier dominuje šampionátu po vzoru svého krajana Sébastiena Loeba.

Po úvodním druhém místě v Monte Carlu, kde prohrál právě jen s devítinásobným mistrem světa Loebem, nenašel přemožitele ve Švédsku ani v Mexiku.

V Portugalsku si připsal třetí triumf po letech 2010 a 2011 a celkově jubilejní desátý.

Prokop byl v Portugalsku v sobotu v jednu chvíli i šestý, ale kvůli prasklé poloose se propadl na konec první desítky.

Hned v první zkoušce posledního dne, v níž například porazil i v té chvíli trápícího se Ogiera, si o dvě místa polepšil. Závěrečný posun mu přineslo odstoupení Nizozemce Dennise Kuiperse v posledním testu.

"Neudělali jsme žádné velké chyby, jsem spokojený, jak jsme to zvládli," řekl Prokop. Do problémů se dostal jen v sobotu, kdy přišel o pohon zadní nápravy.

"Během dvou vložek, které jsme tímto stylem museli odtáhnout, jsme ztratili nejen čtyři místa v celkovém pořadí, ale také celou sadu pneumatik, protože předek byl pokaždé úplně holý," popsal český jezdec.

Kubicův výpadek a vítězství Škody

Už v pátek po havárii a sérii defektů odstoupil expilot formule 1 Robert Kubica, který ve Francii v MS debutoval ve třídě WRC-2 - více čtěte ZDE.

V této slabší třídě vyhrál Fin Esapekka Lappi se Škodou Fabia S2000 Tovární pilot vedl hodnocení ve své třídě od startu do cíle a slavil své premiérové vítězství v mistrovství světa.

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R WRC) 4:07:38,7, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citroën DS3 WRC) -58,2, 3. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo R WRC) -4:04,5, 4. Novikov, Minorová (Rus., Rak./Ford Fiesta RS WRC) -5:27,7, 5. Attíja, Bernacchini (Kat., It./Ford Fiesta RS WRC) -7:43,5, 6. Mikkelsen, Markkula (Nor., Fin./Volkwagen Polo R WRC) -9:39,8, 7. Prokop, Ernst (ČR/Ford Fiesta RS WRC) -15:04,2.

Pořadí MS (po 4 z 13 závodů): 1. Ogier 102 b., 2. Hirvonen 48, 3. Loeb (Fr./Citroën DS3 WRC) 43, 4. Östberg (Nor./Ford Fiesta RS WRC) 32, 5. Latvala 31, 6. Sordo (Šp./Citroën DS3 WRC) 27, ...9. Prokop 20.

Pořadí týmů: 1. Volkswagen Motorsport 121, 2. Citroën Total I 106, 3. M-Sport Ford 51, 4. Qatar WRT 45, 5. Citroën Total II 25, 6. Jipocar Czech National Team 20, 7. Lotos 12.