Z okruhů za záchranou planety. Vettel sbíral odpadky, Salač bude sázet stromky

rav rav
14. 10. 2021 7:31
Láska k hluku motorů a výparům z nádrží naplněných po okraj benzínem se nemusí míjet se zájmem o životní prostředí. To dokazují formulový šampion Sebastian Vettel i česká motocyklová naděje Filip Salač.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Autoklub ČR

Šampioni formule 1 Lewis Hamilton a Nico Rosberg právě starostí o stav planety vysvětlují účast svých týmů v novém šampionátu elektrických SUV Extreme E.

Jiní závodníci na to jdou prakticky. Tak třeba další mistr světa F1, Sebastian Vettel, se dal rovnou na úklid planety.

Ne, že by se rozhodl vyčistit celých 148 939 063,133 km2 souše, ale začal pěkně v Silverstonu. Tamní okruh v půlce července hostil Velkou cenu Británie formule 1, která je pro Aston Martin fakticky domácím podnikem. Stáj má totiž své dílny hned za branami areálu vzniklého po druhé světové válce na místě letiště RAF.

Vettel nelenil a po Grand Prix se přidal k dobrovolníkům. Vzal si velký plastový pytel a pomohl uklízet odpadky na tribuně. Jeho akce byla o to překvapivější, že vlastní závod kvůli přehřívajícímu motoru nedojel.

"Formule 1 je globální sport. Cestujeme po celé planetě a měli bychom proto jednat odpovědně. Nejde jen o uhlíkovou stopu, je třeba jít příkladem i v jiných věcech," prohlásil čtyřnásobný mistr světa F1.

Stav přírody není lhostejný ani českým závodníkům. Účastník světového šampionátu silničních motocyklů Filip Salač využije přestávky v kolotoči Moto3 k tomu, aby tuto sobotu sázel stromky.

V rámci Dne za obnovu lesa totiž Autoklub ČR ve spolupráci s Lesy České republiky pořádá na třinácti místech výsadbu stromků. Cílem je, aby české lesy byly druhově pestřejší a tím pádem i odolnější.

Salač samozřejmě za jediný den nestihne objet všech třináct lokalit, zúčastní se Dne za obnovu lesa na Konopišti u Benešova. Vedle něj sazeničky listnáčů i jehličnanů vysadí také jeho kolega v jedné stopě, účastní seriálu MS Supersport 300 Oliver König.

"Při premiéře Dne za obnovu lesa v roce 2019 se zapojila spousta našich členů, aktivovali jsme pobočné kluby a členy v regionech. Letos na to navazujeme. V rámci Dne za obnovu lesa budeme hovořit také o projektu Ne po lese,“ připomněl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček projekt, který bojuje proti nelegálnímu motorismu v lesích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Rakouští vojáci objevili na hranici s Maďarskem v minibusu těla dvou migrantů

Rakouští vojáci dnes u hranice s Maďarskem objevili v minibusu těla dvou migrantů. Informovala o tom agentura APA. Dalších 26 migrantů bylo zadrženo, po pašerákovi, který tuto skupinu převážel, se dál pátrá.

Vojáci vozidlo zastavili ke kontrole nedaleko obce Siegendorf ležící nedaleko hranic, protože jim bylo podezřelé. Jeho řidič utekl a policie po něm pátrá v Rakousku i Maďarsku. Oba mrtví muži byli zřejmě už před cestou ve špatném zdravotním stavu, ostatním migrantům se vede dobře, nikdo z nich nepotřeboval lékařskou pomoc. Šlo o Syřany a Kurdy.

V srpnu roku 2015 šokoval svět nález 71 mrtvých, pravděpodobně udušených, migrantů v odstaveném chladírenském voze na dálnici u obce Parndorf na východě Rakouska. V červnu 2019 soud v maďarském městě Segedín (Szeged) v odvolacím řízení hlavní čtveřici obžalovaných v tomto případu potrestal doživotním.

Aktualizováno před 53 minutami

Tempela se zastal Ústavní soud, měl by být bezodkladně propuštěn z vězení

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Soudce očekává, že by se Tempel mohl dostat na svobodu už dnes. Nález ÚS dostane do datové schránky sokolovský soud i Vězeňská služba, od nichž Fenyk očekává neprodlenou reakci. Do datové schránky sokolovského okresního soudu ale rozhodnutí Ústavního soudu do úterních 15:00, kdy na soudě končí pracovní doba, nedorazilo.

"Musíme vyčkat na doručení rozsudku," řekla po 15:00 mluvčí sokolovského soudu Gabriela Siegelová a dodala, že je tak minimální pravděpodobnost, že by se o Tempelově propuštění rozhodlo ještě dnes.

Propuštění Tempela na svobodu během úterka neočekává ani jeho advokát Jakub Kříž. "Já jsem před nějakou dobou mluvil s panem Tempelem a on mi říkal, že vedení věznice volalo na Okresní soud v Sokolově a tam jim řekli, že už nikdo není v práci a nemají fax. Mně z toho vyplývá, že se k tomu dostanou až zítra (ve středu)," uvedl Kříž s tím, že jde o neověřenou informaci. Sám však ve své datové schránce nález ÚS zhruba v 16:30 ještě neměl. Podle ředitele věznice Bělušice Ondřeje Kroupy jsou pracovníci zařízení připraveni pustit Tempela na svobodu i v noci, dnes však věznice nedostala ze Sokolova signály, že soud pokyn vydá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Disney kvůli pandemii odkládá Indiana Jonese i filmy od Marvelu

Příští filmové dobrodružství dobrodružného archeologa Indiana Jonese zamíří do kin až za dva roky, oznámila v úterý společnost Walt Disney Company. Ta zároveň odložila pokračování superhrdinských snímků od Marvelu. Doctor Strange and the Multiverse of Madness s hercem Benedictem Cumberbatchem bude mít premiéru v květnu 2022, nový Thor: Love and Thunder s Chrisem Hemsworthem v červenci téhož roku a Black Panther: Wakanda Forever v listopadu.

Pátý díl Indiana Jonese, jehož devětasedmdesátiletý představitel Harrison Ford se při natáčení zranil, pak biografy začnou promítat až 30. června 2023. Hollywoodská studia poslední dva roky odkládají premiéry očekávaných velkorozpočtových titulů kvůli pandemii koronaviru, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Reuters
Další zprávy