Z okruhů za záchranou planety. Vettel sbíral odpadky, Salač bude sázet stromky

rav rav
14. 10. 2021 7:31
Láska k hluku motorů a výparům z nádrží naplněných po okraj benzínem se nemusí míjet se zájmem o životní prostředí. To dokazují formulový šampion Sebastian Vettel i česká motocyklová naděje Filip Salač.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Autoklub ČR

Šampioni formule 1 Lewis Hamilton a Nico Rosberg právě starostí o stav planety vysvětlují účast svých týmů v novém šampionátu elektrických SUV Extreme E.

Jiní závodníci na to jdou prakticky. Tak třeba další mistr světa F1, Sebastian Vettel, se dal rovnou na úklid planety.

Ne, že by se rozhodl vyčistit celých 148 939 063,133 km2 souše, ale začal pěkně v Silverstonu. Tamní okruh v půlce července hostil Velkou cenu Británie formule 1, která je pro Aston Martin fakticky domácím podnikem. Stáj má totiž své dílny hned za branami areálu vzniklého po druhé světové válce na místě letiště RAF.

Vettel nelenil a po Grand Prix se přidal k dobrovolníkům. Vzal si velký plastový pytel a pomohl uklízet odpadky na tribuně. Jeho akce byla o to překvapivější, že vlastní závod kvůli přehřívajícímu motoru nedojel.

"Formule 1 je globální sport. Cestujeme po celé planetě a měli bychom proto jednat odpovědně. Nejde jen o uhlíkovou stopu, je třeba jít příkladem i v jiných věcech," prohlásil čtyřnásobný mistr světa F1.

Stav přírody není lhostejný ani českým závodníkům. Účastník světového šampionátu silničních motocyklů Filip Salač využije přestávky v kolotoči Moto3 k tomu, aby tuto sobotu sázel stromky.

V rámci Dne za obnovu lesa totiž Autoklub ČR ve spolupráci s Lesy České republiky pořádá na třinácti místech výsadbu stromků. Cílem je, aby české lesy byly druhově pestřejší a tím pádem i odolnější.

Salač samozřejmě za jediný den nestihne objet všech třináct lokalit, zúčastní se Dne za obnovu lesa na Konopišti u Benešova. Vedle něj sazeničky listnáčů i jehličnanů vysadí také jeho kolega v jedné stopě, účastní seriálu MS Supersport 300 Oliver König.

"Při premiéře Dne za obnovu lesa v roce 2019 se zapojila spousta našich členů, aktivovali jsme pobočné kluby a členy v regionech. Letos na to navazujeme. V rámci Dne za obnovu lesa budeme hovořit také o projektu Ne po lese,“ připomněl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček projekt, který bojuje proti nelegálnímu motorismu v lesích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

První kolo v Söldenu vyhrál domácí lyžař Leitinger, Krýzl byl osmapadesátý

Nečekaným lídrem úvodního závodu Světového poháru mužů v Södenu je po prvním kole domácí lyžař Roland Leitinger. Obří slalom zahájil nejrychlejším časem s vysokým startovním číslem 19. Třicetiletý vicemistr světa z roku 2017, jehož kariéru poznamenala zranění a v minulé sezoně se dostal jedinkrát do elitní desítky, má náskok 19 setin na francouzského mistra světa Mathieu Faivrea. Třetí je Švýcar Marco Odermatt s mankem 21 setin.

Pětatřicetiletý český reprezentant Kryštof Krýzl zůstal daleko za postupem do bodované třicítky. Se startovním číslem 51 dosáhl 58. času, na vedoucího Leitingera ztratil téměř čtyři sekundy (3,83). Ze 71 lyžařů byli tři pomalejší, zbývající do cíle nedojeli.

Druhé kolo začne ve 13:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Jihlavsku srazilo auto muže, ten na místě zemřel. Policie hledá svědky nehody

Na silnici I/38 na Jihlavsku v noci na neděli, asi půl hodiny po půlnoci, srazilo v pravém jízdním pruhu ve směru jízdy chodce a ujelo. Zraněný pětačtyřicetiletý muž na místě zemřel. Auto jelo po silnici ve směru od Dlouhé Brtnice na Stonařov. Policie hledá řidiče, kteří tam mezi půlnocí a 01:00 projížděli a mají ve vozech palubní kamery. Zavolat mají na tísňovou linku 158. ČTK to sdělila mluvčí krajské policie Dana Čírtková. "Současně se obracíme na všechny řidiče, kteří místem projížděli a mohli by poskytnout informace k pohybu chodce po této silnici," dodala.

před 2 hodinami

Na Českobudějovicku zemřel v sobotu sedmdesátiletý cyklista, zřejmě nezvládl jízdu na elektrokole

Při jízdě od obce Jílovice k Hluboké u Borovan muž jedoucí na elektrokole zřejmě částečně vyjel z komunikace a narazil do betonového hranolu. Policii přivolal člověk, který náhodou našel bezvládného muže u kola na silnici. Policie se o nehodě dověděla v sobotu nad ránem. Cyklista podle policie neměl na hlavě přilbu, na kole měl zařazený nejvyšší stupeň. Zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vlastnostem elektrokola.

Další zprávy