Z okruhů za záchranou planety. Vettel sbíral odpadky, Salač bude sázet stromky

rav rav
14. 10. 2021 7:31
Láska k hluku motorů a výparům z nádrží naplněných po okraj benzínem se nemusí míjet se zájmem o životní prostředí. To dokazují formulový šampion Sebastian Vettel i česká motocyklová naděje Filip Salač.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Autoklub ČR

Šampioni formule 1 Lewis Hamilton a Nico Rosberg právě starostí o stav planety vysvětlují účast svých týmů v novém šampionátu elektrických SUV Extreme E.

Jiní závodníci na to jdou prakticky. Tak třeba další mistr světa F1, Sebastian Vettel, se dal rovnou na úklid planety.

Ne, že by se rozhodl vyčistit celých 148 939 063,133 km2 souše, ale začal pěkně v Silverstonu. Tamní okruh v půlce července hostil Velkou cenu Británie formule 1, která je pro Aston Martin fakticky domácím podnikem. Stáj má totiž své dílny hned za branami areálu vzniklého po druhé světové válce na místě letiště RAF.

Vettel nelenil a po Grand Prix se přidal k dobrovolníkům. Vzal si velký plastový pytel a pomohl uklízet odpadky na tribuně. Jeho akce byla o to překvapivější, že vlastní závod kvůli přehřívajícímu motoru nedojel.

"Formule 1 je globální sport. Cestujeme po celé planetě a měli bychom proto jednat odpovědně. Nejde jen o uhlíkovou stopu, je třeba jít příkladem i v jiných věcech," prohlásil čtyřnásobný mistr světa F1.

Stav přírody není lhostejný ani českým závodníkům. Účastník světového šampionátu silničních motocyklů Filip Salač využije přestávky v kolotoči Moto3 k tomu, aby tuto sobotu sázel stromky.

V rámci Dne za obnovu lesa totiž Autoklub ČR ve spolupráci s Lesy České republiky pořádá na třinácti místech výsadbu stromků. Cílem je, aby české lesy byly druhově pestřejší a tím pádem i odolnější.

Salač samozřejmě za jediný den nestihne objet všech třináct lokalit, zúčastní se Dne za obnovu lesa na Konopišti u Benešova. Vedle něj sazeničky listnáčů i jehličnanů vysadí také jeho kolega v jedné stopě, účastní seriálu MS Supersport 300 Oliver König.

"Při premiéře Dne za obnovu lesa v roce 2019 se zapojila spousta našich členů, aktivovali jsme pobočné kluby a členy v regionech. Letos na to navazujeme. V rámci Dne za obnovu lesa budeme hovořit také o projektu Ne po lese,“ připomněl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček projekt, který bojuje proti nelegálnímu motorismu v lesích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

New Orleans porazilo Clippers, Satoranský pomohl z lavičky

Basketbalisté New Orleans porazili ve Staples Center tým Los Angeles Clippers 123:104 a v NBA si vylepšili bilanci na šest výher a 17 porážek. Tomáš Satoranský zasáhl do zápasu jako náhradník na deset minut, stihl jeden doskok a tři asistence, ale zároveň si ve statistice plus minus udržel čtyři plusové body. Hvězdou utkání byl s 39 body a 15 doskoky litevský pivot Jonas Valančiunas.

Výsledky NBA

Chicago - Charlotte 133:119, Dallas - Cleveland 96:114, Houston - Oklahoma City 102:89, LA Clippers - New Orleans 104:123 (za hosty Satoranský 3 asistence a 1 doskok), Miami - Denver 111:120, Minnesota - Indiana 100:98, Philadelphia - Orlando 101:96, San Antonio - Washington 116:99, Utah - Portland 129:107.

před 40 minutami

Statistici zlepšili odhad výkonu české ekonomiky, rostla o 3,1 procenta

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně stoupla o 3,1 procenta, mezičtvrtletně o 1,5 procenta. 

Proti jeho prvnímu odhadu z konce října je to zlepšení. Předběžný odhad uváděl meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,8 procenta a mezičtvrtletní o 1,4 procenta. Na vývoji HDP se kladně podepsala domácí poptávka.

"Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob. Rekordní pokles salda zahraničního obchodu negativně přispěl v celkovém výsledku HDP téměř šesti procentními body," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

před 1 hodinou

V sibiřském dole našli dalších 18 z 51 obětí exploze metanu

V uhelném dole v Kemerovské oblasti na Sibiři, kde 25. listopadu explodoval metan, objevili těla dalších 18 obětí. Podle agentury TASS to v úterý oznámilo ministerstvo pro mimořádné situace. Neštěstí si vyžádalo životy celkem 51 lidí, přičemž těla 22 z nich se zatím nenašla. Zranění utrpělo 96 lidí, sdělili zdravotníci.

"Během průzkumu v porubu a přilehlých důlních prostorách bylo nalezeno deset mrtvých horníků a byla potvrzena poloha osmi dříve lokalizovaných mrtvých havířů," sdělilo ministerstvo. Dodalo, že transport těl na povrch byl zatím pozastaven kvůli zhoršenému ovzduší v dole, kde je třeba snížit koncentraci metanu, aby nenastal další výbuch.

Vznícení metanu v dole Listvjažnaja si vyžádalo životy 46 z 285 horníků, kteří v té chvíli byli pod zemí. Kromě toho zahynulo ještě pět členů jedné ze záchranných čet. Na povrch byla už dříve dopravena těla 11 zemřelých, takže záchranáři doposud našli 29 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy