Z okruhů za záchranou planety. Vettel sbíral odpadky, Salač bude sázet stromky

rav rav
14. 10. 2021 7:31
Láska k hluku motorů a výparům z nádrží naplněných po okraj benzínem se nemusí míjet se zájmem o životní prostředí. To dokazují formulový šampion Sebastian Vettel i česká motocyklová naděje Filip Salač.
Filip Salač
Filip Salač | Foto: Autoklub ČR

Šampioni formule 1 Lewis Hamilton a Nico Rosberg právě starostí o stav planety vysvětlují účast svých týmů v novém šampionátu elektrických SUV Extreme E.

Jiní závodníci na to jdou prakticky. Tak třeba další mistr světa F1, Sebastian Vettel, se dal rovnou na úklid planety.

Ne, že by se rozhodl vyčistit celých 148 939 063,133 km2 souše, ale začal pěkně v Silverstonu. Tamní okruh v půlce července hostil Velkou cenu Británie formule 1, která je pro Aston Martin fakticky domácím podnikem. Stáj má totiž své dílny hned za branami areálu vzniklého po druhé světové válce na místě letiště RAF.

Vettel nelenil a po Grand Prix se přidal k dobrovolníkům. Vzal si velký plastový pytel a pomohl uklízet odpadky na tribuně. Jeho akce byla o to překvapivější, že vlastní závod kvůli přehřívajícímu motoru nedojel.

"Formule 1 je globální sport. Cestujeme po celé planetě a měli bychom proto jednat odpovědně. Nejde jen o uhlíkovou stopu, je třeba jít příkladem i v jiných věcech," prohlásil čtyřnásobný mistr světa F1.

Stav přírody není lhostejný ani českým závodníkům. Účastník světového šampionátu silničních motocyklů Filip Salač využije přestávky v kolotoči Moto3 k tomu, aby tuto sobotu sázel stromky.

V rámci Dne za obnovu lesa totiž Autoklub ČR ve spolupráci s Lesy České republiky pořádá na třinácti místech výsadbu stromků. Cílem je, aby české lesy byly druhově pestřejší a tím pádem i odolnější.

Salač samozřejmě za jediný den nestihne objet všech třináct lokalit, zúčastní se Dne za obnovu lesa na Konopišti u Benešova. Vedle něj sazeničky listnáčů i jehličnanů vysadí také jeho kolega v jedné stopě, účastní seriálu MS Supersport 300 Oliver König.

"Při premiéře Dne za obnovu lesa v roce 2019 se zapojila spousta našich členů, aktivovali jsme pobočné kluby a členy v regionech. Letos na to navazujeme. V rámci Dne za obnovu lesa budeme hovořit také o projektu Ne po lese,“ připomněl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček projekt, který bojuje proti nelegálnímu motorismu v lesích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Ambasádu USA v Česku dočasně povede diplomatka Agorová. Čeká se na schválení nového velvyslance

Do schválení nového velvyslance povede ambasádu Spojených států v Praze diplomatka Christy Agorová. Velvyslanectví to ve čtvrtek uvedlo na twitteru. Dosud ambasádu vedl chargé d'affaires Michael Dodman. Americký prezident Joe Biden navrhl na velvyslance investora Bijana Sabeta. Nominaci ještě musí schválit americký Senát.

"Bylo mi ctí, že mým posledním diplomatickým úkolem bylo vést americké velvyslanectví v Praze. Vztahy Česko-USA nebyly nikdy silnější. Než bude schválen nový velvyslanec, ambasádu povede zkušená diplomatka Christy Agorová," uvedl Dodman.

Agorová podle webu ambasády před příchodem do Česka pracovala jako ekonomická radová na americké ambasádě v Madridu a jako zástupkyně vedoucího konzulátu USA v Istanbulu. Působila také na diplomatických misích v Pákistánu, v Jeruzalémě a v Botswaně.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Bidena vzdá. Od té doby je post velvyslance neobsazený. King byl v pořadí devátým ambasadorem USA v Česku. Úřadu se ujal v prosinci 2017 po právníkovi Andrewu Schapirovi, se kterým neměl dobré vztahy prezident Miloš Zeman.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

V kauze "dezinfekce" je zřejmě obviněn Berbr, ale nikdo ze současné FAČR

V kauze podezřelé zakázky na dezinfekci stadionů není obviněn žádný ze současných zaměstnanců Fotbalové asociace ČR. FAČR na svém webu naznačila, že jedním z obviněných je trestně stíhaný bývalý místopředseda asociace Roman Berbr.

Policisté v případu obvinili šest lidí a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let.

Kauza se rozběhla před dvěma lety ještě za bývalého vedení FAČR. Na nesrovnalosti kolem zakázky na dezinfekci upozornila v prosinci 2020 kontrolní a revizní komise fotbalové asociace. FAČR díky tomu, že jí policie přiznala status poškozené právnické osoby, požádala o možnost přístupu do trestního spisu.

"K vyvrácení pochybností si FAČR zároveň k případu dovoluje potvrdit, že obvinění se v této kauze kromě již medializovaného bývalého druhého místopředsedy FAČR netýká žádného ze současných ani bývalých zaměstnanců či funkcionářů FAČR," uvedla asociace.

Kriminalisté v souvislosti se zakázkou, kterou získala firma bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha, zasahovali v sídle FAČR loni v únoru. Půl roku předtím vypukla jiná aféra kolem Berbra týkající se korupce a ovlivňování výsledků zápasů.

Tymichova společnost dostala od FAČR 9,89 milionu korun na dezinfekci 90 stadionů. Podle únorového zjištění Radiožurnálu ale z dokumentů o převodu peněz vyplývá, že si je přerozdělilo více osob. Většinu částky asociace dostala zpět, neboť s dodavatelem uzavřela dohodu o narovnání. Za odvedené práce firmě zbylo téměř 700 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy