Motorkář Klymčiw na Dakaru: Bylo to nebezpečné

ČTK Sport ČTK, Sport
13. 1. 2015 9:23
Nejvydařenější etapu na Rallye Dakar má za sebou český motocyklista Ondřej Klymčiw.
Ondřej Klymčiw.
Ondřej Klymčiw. | Foto: Barth Racing

Iquique - Nejvydařenější etapu na Rallye Dakar má za sebou český motocyklista Ondřej Klymčiw.

Nováček na legendární soutěži se úspěšně vyrovnal s extrémně náročnými podmínkami maratonských etap a v průběžném pořadí se posunul na 21. místo. Podařilo se mu tak předstihnout i dosavadní českou jedničku Davida Pabišku, který je s odstupem patnácti minut dvě místa za ním.

"Neděle i pondělí bylo hodně náročné, ale myslím, že se mi to povedlo," uvedl Klymčiw na webu svého týmu Barth Racing. Náročné podmínky, zejména v pondělí, řádně prosely startovní pole. Podle aktuálních informací odstoupilo z rallye 15 motorkářů.

"Startovalo se do deště a nálada byla velmi pochmurná. Ráno tam byly menší potyčky s pořadateli, s ředitelem se hádal i Coma (nový vedoucí jezdec). Oni přesto nechtěli etapu zrušit, takže se jelo solnými pláněmi, kde bylo až deset centimetrů vody, což je při 170kilometrové rychlosti opravdu nebezpečné," vylíčil Klymčiw.

"Motorka se chovala jako ryba"

Jemu osobně se ale začátek etapy, do které se startovalo ve skupinkách po třiceti jezdcích, podařil. "Držel jsem plný plyn, ačkoliv se motorka chovala jako ryba. Potom mi vytekly přední tlumiče, takže se mi dostal olej do brzdových destiček a motorka přestala brzdit. Proto jsem musel zmírnit tempo," řekl český závodník.

Na osmém kontrolním bodě, tedy zhruba v polovině etapy, byl dokonce třetí, technické problémy jej ale přinutily zpomalit. Navíc nechtěl riskovat pád na trati, která byla zničená, neboť na ní v minulých dnech jezdily i kamiony.

"Chladiče byly kompletně zasolené, takže já jsem kdekoliv, kde byla voda, zastavil a snažil se škrábat (sůl). Myslím, že řada lidí na to dojela," popsal Klymčiw, který v celkovém pořadí ztrácí na nejrychlejšího Marca Comu ze Španělska téměř čtyři hodiny.

Veselý si poničil motorku

Značně vyčerpaný absolvoval maratonské etapy Jan Veselý, který přiznal, že na "výlet" do Bolívie dlouho nezapomene.

"Byla to katastrofa. V neděli pršelo, kroupy, byly tři stupně... Nemohli jsme se dostat přes řeku v horách, čekalo se, než voda trochu opadne," uvedl Veselý na sociální síti.

Zkušený český motorkář měl navíc větší pád a poničil stroj. "Druhá půle startovního pole, která se nedostala přes řeku, dojela tak podchlazená, že jezdce museli vojáci odnést do sprch a nechat pod horkou vodou rozmrazit," vrátil se k neděli.

V pondělí na sebe museli závodníci obléct mokré oblečení a pokračovat v rallye. A stejně jako Klymčiw poukázal na náročné podmínky jízdy v dešti na solné pláni.

"Začátek speciálu byla asi 160 km dlouhá solná pláň, kde místy stálo i více než pět centimetrů vody. Hodinu jsem jel na plný plyn. Tam už to některé motorky nevydržely, slaná voda se dostala všude do elektriky a bylo hotovo. Dál stály motorky s uvařenými motory, sůl zanesla chladiče," všiml si Veselý, který je aktuálně průběžně na 46. místě.

Pabiška na solné pláni pomohl Slovákovi

Ve vyrovnaných výkonech pokračuje i David Pabiška, jemuž nyní patří 23. příčka. Nejzkušenější Čech ve startovním poli v pondělí pomáhal i Ivanu Jakešovi ze Slovenska.

"Velký dík tomuto pánovi. Ivan měl problém, kvůli soli mu přestala fungovat motorka na solném jezeře. Stál tam asi 30 minut a nikdo nezastavil. Jen David, který jej roztáhl, a Ivan mohl pokračovat," děkovali Jakešovi fanoušci Pabiškovi na facebooku.

V závodě pokračuje i Pabiškův týmový kolega Milan Engel, jenž je průběžně jedenatřicátý. Comovi přenechal vedení jiný Španěl Joan Barreda, který dorazil do cíle osmé etapy s více než tříhodinovou ztrátou, navíc dostal penalizaci a propadl se až za Pabišku na 24. místo.

Souhrn včerejší náročné etapy si prohlédněte zde:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 2 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy