Češi byli v motoristické "Lize mistrů" druzí. Víc vavřínů loni nasbírali jen Italové

rav rav
17. 2. 2019 7:04
Český motoristický sport zažil v loňském roce jednu z nejúspěšnějších sezon. V žebříčku Mezinárodní automobilové federace (FIA) - jakési "Lize mistrů čtyř kol" - dokonce obsadil druhé místo. Více cenných trofejí získali jen Italové.
Motokárista Patrik Hájek s trofejí pro mistra světa elitní kategorie KZ1
Motokárista Patrik Hájek s trofejí pro mistra světa elitní kategorie KZ1 | Foto: Radek Vičík

První velký úspěch vybojoval koncem léta Patrik Hájek, když v Belgii získal vůbec první český titul mistra světa. Pak ho následovala posádka Jan Kopecký - Pavel Dresler, která se Škodou Fabia R5 vyhrála mistrovství světa v rallye v kategorii WRC2.

Čeští autokrosaři zcela ovládli mistrovství Evropy. Ze čtyř vypsaných kategorií si odvezli tři mistrovské tituly. Václav Fejfar, Petr Nikodém a Jakub Novotný tak znovu připomněli, že Česko patří v autokrosu mezi absolutní evropskou špičku.

Velké úspěchy zaznamenali také čeští piloti v závodech do vrchu, a to nejen v ME se soudobými vozy, ale také s historickými speciály.

Suma sumárum si český motoristický sport připsal v seriálech pod hlavičkou FIA - a to bez ohledu na to, zda šlo o světový či evropský šampionát nebo kontinentální pohár - 17 pomyslných medailí. Úspěšnější byli jen Italové, za Čechy tak skončily takové velmoci motorsportu, jako jsou Británie, Francie či Německo.

Pořadí motoristické "Ligy mistrů" 2018
Pořadí motoristické "Ligy mistrů" 2018 | Foto: Autoklub ČR

Spokojení tak nebyli jen samotní závodníci, ale také prezident Autoklubu ČR. "Minulý rok byl pro české barvy výjimečný, obzvlášť vezmeme-li v úvahu nesrovnatelně nižší prostředky, kterými naši zástupci disponují v porovnání s konkurencí. Tento hendikep však umí nahradit znalostmi, zkušenostmi, a především obrovským odhodláním. Máme výborné závodníky a v některých disciplínách patříme k evropské i světové špičce, což je vzhledem k naší velikosti opravdu mimořádný úspěch," uvedl Jan Šťovíček.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
Další zprávy