Zběsilý motokárista napadl soupeře na trati i v boxech. Šampion F1 chce tvrdý trest

Radek Vičík Radek Vičík
5. 10. 2020 19:00
Italský motokárista Luca Corberi neudržel nervy na uzdě a po havárii hodil po soupeři kus blatníku. Pak se vzteklý procházel po trati. Mistr světa formule 1 Jenson Button pro něj žádá doživotní zákaz závodění.
Italský motokárista Luca Corberi hodil po soupeři kus blatníku, poté se procházel po trati. | Video: Youtube.com

Až do devátého kola finále závodu třídy KZ v rámci světového šampionátu mohl Corberi snít svůj sen o velkém úspěchu na dráze, která patří jeho otci. Pak ale došlo ke kolizi s krajanem Paolem Ippolitem a domácí pilot skončil mimo trať. Oba pak byli po závodě diskvalifikováni.

Jenže to byl v neděli v Lonatu ten nejmenší problém. 23letého závodníka chytl amok. Vzal utržený kus blatníku a mrštil s ním na trať po svém rivalovi, který stále pokračoval v závodě. Pak se celý rozlícený vydal přímo přes trať do boxů. Absolutně nebral ohled na to, že ho mohl některý z jezdců přejet.

Souboj na trati měl ještě dohru v depu. Corberi a ještě jeden člen jeho týmu (jímž měl být dokonce sám majitel okruhu, tedy jeho otec) napadli Ippolita, což skončilo hromadnou bitkou.

Dění v motokárovém šampionátu se rázem stalo hitem sociálních sítí. Podle bývalého pilota formule 1 Jensona Buttona se tak italský pilot připravil o další kariéru.

"Dnes na mistrovství světa v motokárách Luca Corberi definitivně přišel o jakoukoliv šanci být automobilovým závodníkem. Jeho tátovi patří ta trať a je vidět, jak jiného chlapíka drží u zdi. Prosím o doživotní zákaz (působení v motorsportu) pro oba tyto idioty," napsal mistr světa F1 z roku 2009.

Oba Corberiové se mají asi na co těšit. Felipe Massa, šéf motokárového úseku Mezinárodní automobilové federace (FIA), slibuje drakonické tresty. "Musí čelit následkům," řekl další bývalý jezdec formule 1.

Luca Corberi se následně omluvil a prohlásil, že už nikdy nebude závodit. To mu ale může stoprocentně "zajistit" už navrhovaný doživotní zákaz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 3 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy