Kornfeilovi zkazila závod Moto3 letící motorka, Hanika 10.

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 1. 6. 2014 14:43
Šance Jakuba Kornfeila na úspěch ve Velké ceně Itálie silničních motocyklů na okruhu v Mugellu ve třídě Moto3 trvaly pouze necelých pět kol.
Karel Hanika si zajel v Mugellu pro další umístění v Top 10 v závodě světového šampionátu. | Foto: KTM Images

Mugello - Šance Jakuba Kornfeila na úspěch ve Velké ceně Itálie silničních motocyklů na okruhu v Mugellu ve třídě Moto3 trvaly pouze necelých pět kol. Konfeil nedojel, čest českých barev tak obhájil Karel Hanika desátým místem. Karel Abraham v MotoGP dojel dvanáctý.

Český jezdec na KTM vystartoval ze třetího místa na startu dobře a po celou dobu se držel ve vedoucí 7členné skupině. Jenže pak přišla chyba domácího Niccola Antonelliho, který na své motorce v jedné ze zatáček "zatancoval".

Před tím, než se poroučel k zemi, trefil zadní kolo Kornfeilovy motorky. Český jezdec v barvách Temu Calvo měl štěstí, že nespadl, ale vyjel mimo trať a jen zvolna se na ni vrátil.

To znamenalo ztrátu cenných vteřin a propad až na začátek čtvrté desítky výsledkové listiny. Probojoval se sice na 25. pozici, ale nakonec zamířil do boxů a závod nedokončil.

Pád nakonec pomohl Hanikovi

Body tak z české dvojice v nejnižší třídě získal jen Hanika, který na tovární KTM proměnil desáté místo na startovním roštu v konečnou desátou pozici. K zopakování životního výkonu mu hodně pomohla hromadná kolize jezdců v čele v závěru Velké ceny.

V dramatickém finiši pětičlenné skupiny vyhrál domácí Romano Fenati na Hondě. Lídr seriálu Jack Miller spadl v posledním kole, tak Ital snížil jeho náskok na pět bodů.

Lorenzo si na Marqueze nepřišel

V závodě MotoGP Marc Marquez potvrdil svoji suverenitu a vyhrál také šestý závod sezony. V Mugellu to ale byl nejtěžší triumf, protože v čele byl dlouho Jorge Lorenzo na Yamaze a tovární pilot Hondy se k němu musel dobré tři čtvrtiny Velké ceny dotahovat.

Pak ale přišla Marquezova chvíle a i když se ho Lorenzo až do konce držel, 21letý Španěl předvedl další zápis od historie šampionátu.

"Jorge byl neuvěřitelně rychlý a měl jsem velké problémy ho dohnat. Ale na brzdách jsem byl silnější a podařilo se mi ho předjet," řekl po závodě Marquez.

Třetí byl ve své 300. Grand Prix kariéry miláček domácího publika Valentino Rossi.

Abraham na Open Hondě absolvoval relativně pohodový závod, který v závěru korunoval předjetím do té doby dvanáctého Scotta Reddinga. V cíli je dělilo pouhých osm tisícin vteřiny.

Ve třídě Moto2 si pro třetí vítězství v sezoně dojel Esteve Rabat na Kalexu. Navýšil tak svůj náskok v čele seriálu před Finem Mikou Kalliem, který dnes skončil šestý.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Mugellu:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 39:46,256, 2. I. Viňales (Šp./KTM) -0,010, 3. Rins (Šp./Honda) -0,011, 4. Oliveira (Portug./Mahindra) -0,121, 5. Ajo (Fin./Honda) -0,260, 6. Masbou (Fr./Honda) -0,359, ...10. Hanika (ČR/KTM) -5,395, Kornfeil (ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Miller (Austr./KTM) 104 b., 2. Fenati 99, 3. Rins 87, 4. Vázquez (Šp./Honda) 76, 5. I. Viňales 64, 6. Á. Márquez (Šp./Honda) 60, ...8. Kornfeil 37, 17. Hanika 14.

Moto2: 1. Rabat 39:45,660, 2. Salom (oba Šp./Kalex) -0,248, 3. Folger (Něm./Kalex) -3,600, 4. Corsi (It./Kalex) -8,117, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -8,124, 6. Kallio (Fin./Kalex) -8,214.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. Rabat 124, 2. Kallio 102, 3. M. Viňales (Šp./Kalex) 69, 4. Aegerter 69, 5. Corsi 66, 6. Salom 59.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 41:38,254, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,121, 3. Rossi (It./Yamaha) -2,688, 4. Pedrosa (Šp./Honda) -14,046, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -15,603, 6. Dovizioso (It./Ducati) -17,042, ...12. Abraham (ČR/Honda) -45,831.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 18 závodů): 1. M. Márquez 150, 2. Rossi 97, 3. Pedrosa 96, 4. Lorenzo 65, 5. Dovizioso 63, 6. P. Espargaró 49, ...17. Abraham 13.