Češi jsou v Losailu po třech trénincích v druhé desítce

Radek Vičík Radek Vičík
27. 3. 2015 20:06
Po dvou dnech testů pod umělým osvětlením v Losailu patří českým účastníkům závodu MS silničních motocyklů v jejich třídách místa ve druhé desítce výsledkové listiny.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: MPAfoto.com

Losail - Po dvou dnech testů pod umělým osvětlením v Losailu patří českým účastníkům závodu MS silničních motocyklů v jejich třídách místa ve druhé desítce výsledkové listiny.

V kombinovaném pořadí Velké ceny Kataru třídy Moto3 je Jakub Kornfeil na 17. místě a Karel Hanika hned na ním. Karel Abraham v MotoGP je dvacátý.

Kornfeil se v průběhu včerejších a dnešních tréninků sice průběžně zlepšoval, ale v celkové bilanci byl klasifikován se ztrátou 1,2 vteřiny na nejrychlejšího Dannyho Kenta. Hanika, který také sedlá stroj značky KTM, byl ještě o 68 tisícin vteřiny pomalejší.

Nejlepší čas v Moto2 si připsal další Brit, Sam Lowes na stroji Speed Up, za nímž se umístilo hned 13 závodníků používající šasi Kalex.

Magických 1,2 vteřiny

Také ztráta Abrahama na Hondě na nejlepšího muže dosavadního katarského kroužení byla asi 1,2 vteřiny. Ale v našlapaném poli MotoGP to znamenalo o něco horší pozici, než jakou si vybojovali jeho krajané v nejslabší třídě.

"Dokážu jezdit stabilně časy jen málo přes 1:58 minuty, to je super zpráva pro závod. Jenže bych tam potřeboval dát jedno hodně rychlé kolo, které by nás posunulo dopředu na startovním roštu. A to se prostě zatím nedaří," postěžoval si po trénincích Abraham.

Celkovému hodnocení MotoGP vládl vítěz posledních dvou sezon Marc Marquez na tovární Hondě, který o 96 tisícin vteřiny porazil Cala Crutchlowa s motcyklem stejné značky ale ze satelitního týmu LCR. Třetí místo patří Italu Andreovi Iannonemu v sedle Ducati.

Zítra jsou v Losailu na programu kvalifikace všech tří tříd. Závody se pak jedou v neděli od 17:00, kdy je na programu Velká cena Kataru třídy Moto3.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy