Hanika vyhrál závod nadějí, Kornfeil pojede ze 4. řady

Radek Vičík Radek Vičík
24. 8. 2013 13:27
Motocyklisté bojovali o místa na startovním roštu nedělní Velké ceny České republiky silničních motocyklů a naděje v závodě Rookies Cupu.
Karel Hanika byl nejlepším českým zástupcem v sobotním programu na Masarykově okruhu.
Karel Hanika byl nejlepším českým zástupcem v sobotním programu na Masarykově okruhu. | Foto: Gold & Goose/Red Bull Content Pool

Brno - Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na Velkou cenu České republiky třídy Moto3 dvanácté místo. Byl tak zároveň nejlepším z českého tria pravidelných účastníků světového šampionátu.

Své krajany ale zastínil 17letý Karel Hanika, který na konec sobotního programu vyhrál závod nadějí Red Bull MotoGP Rookies Cupu

"Byl to snad můj nejlepší závod v kariéře. Start byl těžký, ale jsem rád, že mi čelo závodu neujelo a dokázal jsem před domácím publikem vyhrát," řekl Hanika těsně po vítězném závodě, v němž bojoval o vítězství až do posledních metrů s Italem Manuelem Paglianim.

V průběžném pořadí šampionátu má český jezdec pět závodů před koncem sezony v čele úctyhodný náskok 51 bodů.

Kornfeil se postaví do čtvrté řady

Kornfeil na stroji Kalex KTM tak v Brně do nedělní Grand Prix vyrazí ze čtvrté řady startovního roštu.

Kornfeil si na domácí trati připsal čas 2:09,134 vteřiny, kterým o 1,5 vteřiny zaostal za vítězem kvalifikace. Tím se stal Španěl Alex Rins na KTM.

"Čekal jsem, že to do desítky klapne, ale i tak jsem spokojený. V posledním kole jsme se zlepšili, i když jsem musel předjíždět tři jezdce. I tak to byl nejrychlejší čas, takže je to super," řekl Kornfeil po kvalifikaci novinářům.

Pešek ani Abraham nepostoupili

Na Masarykově okruhu se jako další pořadí o místa perou jezdci třídy MotoGP. V první části kvalifikace vypadli oba čeští zástupci. Lukáš Pešek na stroji Ioda-Suter obsadil 20. příčku

"V kvalifikaci jsem se rozhodl jet jen na jedné zadní gumě bez zastávky v boxech. Byl to test, jak se bude motorka chovat v závodě. Cítil jsem se dobře a věřím, že v závodě se ještě posunu dopředu," řekl jezdec stáje Came Ioda Racing.

Ještě o tři místa hůř než Pešek dopadl Karel Abraham v sedle stroje ART. Brněnský jezdec kvalifikaci absolvoval opět s lokálním umrtvením zraněného ramene

"Odpoledne to byla katastrofa, přestože už v sobě mám kamion anestetik, mám co dělat, abych vydržel patnáct minut. Takže jsem zvědavý, jak vydržím těch čtyřicet minut závodu. Nebýt to domácí závod, asi by stálo za zvážení, jestli vůbec jet. Ale v Brně chci na startu stát," řekl Abraham.

Crutchlow porazil favority

Podruhé v této sezoně odstartuje z pole position elitní třídy Cal Crutchlow na Yamaze, kterého v první řadě doprovodí Stefan Bradl a  lídr seriálu Marc Marquez, oba s Hondou.

Až za nimi dojeli další adepti na titul Dani Pedrosa a Jorge Lorenzo. Šestý skončil britský jezdec Bradley Smith a sedmý miláček brněnského publika Valentino Rossi.

V Moto2 byl nejrychlejší Japonec Takajaki Nakagami, který tak navázal na pole position z Le Mans.

Grand Prix České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů - kvalifikace:

Moto3: 1. Rins 2:07,622, 2. M. Viňales (oba Šp./KTM) -0,567, 3. Masbou (Fr./FTR Honda) -0,837, 4. Miller (Austr./FTR Honda) -0,861, 5. Salom -1,017, 6. Á. Márquez (oba Šp./KTM) -1,027, ...12. Kornfeil (ČR/Kalex KTM) -1,512.

MotoGP: 1. Crutchlow (Brit./Yamaha) 1:55,527, 2. Bautista -0,227, 3. M. Márquez -0,336, 4. Pedrosa (všichni Šp./Honda) -0,341, 5. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,422, 6. Smith (Brit./Yamaha) -0,487, ...20. Pešek (ČR/Suter) 2:00,522, 23. Abraham (ČR/ART) 2:00,792 oba nepostoupili z první části kvalifikace.