Zraněný Salač dojel v Japonsku dvaadvacátý, Kornfeil upadl krátce po startu

20. 10. 2019 8:31
Filip Salač se zlomeným malíčkem na noze absolvoval Velkou cenu Japonska a obsadil 22. místo, pro Jakuba Kornfeila skončil závod Moto3 pádem brzy po startu. Pro vítězství si v Motegi dojel italský motocyklista Lorenzo Dalla Porta a je blízko titulu mistra světa. Už jistý šampion MotoGP Španěl Marc Márquez vyhrál čtvrtý závod za sebou, Karel Abraham skončil osmnáctý.
Filip Salač na KTM ve Velké ceně České republiky třídy Moto3.
Filip Salač na KTM ve Velké ceně České republiky třídy Moto3. | Foto: Ronny Lekl - Redox PrüstelGP

Kornfeil startoval ze třetí řady, ale ve čtvrté zatáčce havaroval a po kolizi s ním skončil na zemi i Argentinec Gabriel Rodgiro. V této sezoně šestadvacetiletý český jezdec nedojel do cíle podruhé, v pořadí šampionátu klesl o jedno místo na 13. pozici.

"Dneska není moc co říct. Vybrali jsme správné pneumatiky, převodovka fungovala dobře a celkově jsme byli připraveni na to, že to bude dobrý den. Měl jsem i velmi dobrý start, ale bohužel jsem se připletl do pádu. Dostali jsme se do kontaktu v rychlé zatáčce, naštěstí jsme oba vyvázli bez zranění," uvedl Kornfeil na webu týmu PrüstelGP. "Jediným pozitivem je, že jsem na svém jediném zbývajícím motoru pro závody v zámoří ušetřil pár kilometrů," dodal Kornfeil.

Salač měl těžký pád už v pátečním druhém tréninku. V sobotu odpočíval, protože celý potlučený si podle vlastních slov připadal, jako by ho přejel vlak. Do závodu se nicméně rozhodl nastoupit a startoval z uličky v boxech kvůli trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku. Cílem projel sedmnáctiletý Salač jako dvaadvacátý.

"Už po warm upu jsem věděl, že to bude těžké, a vážně jsem pochyboval, že závod vůbec dokončím. Ale překvapivě jsem byl od prvního kola velmi rychlý a držel takové tempo, že čas odpovídal šestému místu. O to víc mě zpětně mrzí ten trest," řekl Salač. Přiznal ale, že ho napadlo, že by vzdal. "Když zbývalo ještě šest kol a bolesti a vibrace v noze zesílily. Ale zabojoval jsem a jsem pyšný, protože to dneska byla výzva," dodal.

Vítězný Dalla Porta má tři závody před koncem MS náskok 47 bodů na Španěla Aróna Caneta, jenž japonskou Grand Prix nedokončil.

MotoGP už zná svého krále, kterým je pošesté Marc Márquez, a španělský fenomén si v Motegi dojel pro čtvrté vítězství za sebou a desáté v sezoně. Letos jen jeden závod nedokončil, jinak nebyl horší než druhý. Celkově má v MotoGP Márquez již 54 vítězných závodů a dotáhl se v historickém pořadí na třetího Australana Micka Doohana.

Márquez také pomohl značce Honda k vítězství v Poháru konstruktérů. Druhý dojel Francouz Fabio Quartararo a může se pyšnit titulem Nováček roku.

Třídě Moto2 kraloval stejně jako před dvěma týdny Ital Luca Marini, lídr seriálu a Márquezův mladší bratr Álex skončil šestý. Šampionát bude pokračovat za týden v Austrálii.

Velká cena Japonska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Motegi:

Moto3: 1. Dalla Porta (It./Honda) 39:34,866, 2. Arenas (Šp./KTM) -0,094, 3. Vietti (It./KTM) -0,198, 4. Suzuki (Jap./Honda) -0,289, 5. García (Šp./Honda) -0,437, 6. McPhee (Brit./Honda) -3,648, …22. Salač -23,416, Kornfeil (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 19 závodů): 1. Dalla Porta 229, 2. Canet (Šp./KTM) 182, 3. Arbolino (It./Honda) 161, 4. Ramírez (Šp./Honda) 144, 5. McPhee 136, 6. Antonelli (It./Honda) 122, …13. Kornfeil 76, 24. Salač 18.