Plochodrážní závod o Zlatou přilbu slaví devadesátku. Je stejně starý jako Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2019 7:20
Zlatá přilba se zařadila mezi klenoty světa ploché dráhy i tuzemského sportu. Projděte s námi milníky historie, která se začala psát právě před 90 lety.
Zlatá přilba 1936
Zlatá přilba 1936 | Foto: ČTK

Jízda po oraništi v rychlosti výrazně převyšující 120 km/h byla velmi nebezpečná a závody si vybraly i svoji krutou daň. Nejtragičtější byl rok 1961, kdy po kolizi při tréninku zahynuli Němec Erich Stiegelmaier a československý závodník Libor Dušánek. Vůbec první obětí pardubického závodu se už roku 1934 stal Ari Bastian Poldevaart z Nizozemí. Na smutný seznam přibyla ještě jména tuzemských jezdců Jaroslava Němečka (1947), Antonína Vildeho (1963) a Luboše Tomíčka (1968). Posledně jmenovaný je jedinou obětí oválu ve Svítkově, kam byl závod roku 1964 definitivně přesunut. Památku obětí touhy po rychlosti na trofeji tradičně připomíná šestice českých granátů ve tvaru slzy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy