Plochodrážní závod o Zlatou přilbu slaví devadesátku. Je stejně starý jako Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2019 7:20
Zlatá přilba se zařadila mezi klenoty světa ploché dráhy i tuzemského sportu. Projděte s námi milníky historie, která se začala psát právě před 90 lety.
Ale abychom se pozvolna dostali k samotnému závodu. Největší jásot tribun zažilo malé finále o 7.-12. místo. V něm totiž jel poslední zbývající český zástupce - Aleš Dryml. (Na fotce ze startu je druhý zleva.)
Ale abychom se pozvolna dostali k samotnému závodu. Největší jásot tribun zažilo malé finále o 7.-12. místo. V něm totiž jel poslední zbývající český zástupce - Aleš Dryml. (Na fotce ze startu je druhý zleva.) | Foto: Zuzana Hronová

Šířka pardubické dráhy umožňuje výjimečnou věc. Nikde jinde na krátké ploché dráze nevidíte na startu vedle sebe stát šest jezdců. Finále je pro plochodrážníky tak trochu vytrvalostní disciplínou, protože se jede místo tradiční čtyř kol okruhů šest. Pardubice se mohou pyšnit i specifickým závodním systémem. Jedou se základní, čtvrtfinálové a semifinálové skupiny. V každé se šestice závodníků potká na trati třikrát, ale započítávají se jen nejlepší dva výsledky. To těm nejlepším umožňuje zajímavé taktické varianty. Pouze finále o Zlatou přilbu a jemu předcházející tak zvané malé finále o 7. až 12. místo jsou jedna jediná jízda.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy