Plochodrážní závod o Zlatou přilbu slaví devadesátku. Je stejně starý jako Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2019 7:20
Zlatá přilba se zařadila mezi klenoty světa ploché dráhy i tuzemského sportu. Projděte s námi milníky historie, která se začala psát právě před 90 lety.
Ale abychom se pozvolna dostali k samotnému závodu. Největší jásot tribun zažilo malé finále o 7.-12. místo. V něm totiž jel poslední zbývající český zástupce - Aleš Dryml. (Na fotce ze startu je druhý zleva.)
Ale abychom se pozvolna dostali k samotnému závodu. Největší jásot tribun zažilo malé finále o 7.-12. místo. V něm totiž jel poslední zbývající český zástupce - Aleš Dryml. (Na fotce ze startu je druhý zleva.) | Foto: Zuzana Hronová

Šířka pardubické dráhy umožňuje výjimečnou věc. Nikde jinde na krátké ploché dráze nevidíte na startu vedle sebe stát šest jezdců. Finále je pro plochodrážníky tak trochu vytrvalostní disciplínou, protože se jede místo tradiční čtyř kol okruhů šest. Pardubice se mohou pyšnit i specifickým závodním systémem. Jedou se základní, čtvrtfinálové a semifinálové skupiny. V každé se šestice závodníků potká na trati třikrát, ale započítávají se jen nejlepší dva výsledky. To těm nejlepším umožňuje zajímavé taktické varianty. Pouze finále o Zlatou přilbu a jemu předcházející tak zvané malé finále o 7. až 12. místo jsou jedna jediná jízda.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy