Zlatou přilbu si z Pardubic odvezl Polák Dudek, ukončil Doyleovo panování

rav ČTK rav, ČTK
3. 10. 2021 16:38
Polský plochodrážník Patryk Dudek se stal vítězem 73. ročníku Zlaté přilby města Pardubic. Poprvé od roku 2016 nepostoupil do semifinálových skupin žádný český závodník.
Trofej pro vítěze Zlaté přilby.
Trofej pro vítěze Zlaté přilby. | Foto: ČTK

Dudek se na oválu ve Svítkově stal teprve třetím polským vítězem, nedělní finálovou jízdu vyhrál stylem start-cíl. Druhý dojel vítěz z předchozích tří let Jason Doyle z Austrálie, třetí skončil Fin Timo Lahti. Za nimi skončili Australané Jack Holder a Max Fricke, šestý byl první Američan ve finále po osmi letech Luke Becker.

Dudek předvedl fantastické tři jízdy v řadě. Po úvodní rozjížďce první semifinálové skupiny, v níž byl spolu s Doylem a skončil až pátý, proměnil další dva starty ve vítězství a zajistil si účast v šestičlenném finále. V něm se mu povedl nejlépe start a s velkým náskokem zvítězil.

Pro vítězného Dudka, vicemistra světa z roku 2017, kdy ho jako jediný v seriálu Grand Prix předčil právě Doyle, byl triumf na svítkovském oválu před zaplněnými tribunami náplastí za rok 2015, kdy měl obrovskou smůlu. Před šesti lety vyhrál všechny čtvrtfinálové i semifinálové jízdy, do nichž nastoupil, a až do posledního kola vedl i finále. Poté jej ale zastavila technická porucha a slavil Chorvat Jurica Pavlic.

O to větší byla jeho radost v neděli, kdy převzal unikátní trofej v podobě pozlacené zlaté přilby a nový motocykl Jawa. "Povedl se mi start a do poslední chvíle jsem pak jen doufal, že vydrží motocykl a dojedu až do cíle," řekl Dudek na tiskové konferenci.

"Ten závod je velmi prestižní a jsem hrozně rád, že se mi tady konečně podařilo vyhrát. Je to pro mě velká satisfakce za ten rok 2015. Těším se, že se za rok vrátím. Určitě přijedu rád znovu, abych se pokusil dnešní vítězství obhájit," dodal Dudek.

Ve čtvrtfinále se představili čeští jezdci Hynek Štichauer a Petr Chlupáč, ale ani jednomu z nich se nepodařilo proklestit si cestu do dalších bojů.

Zlatá přilba, 73. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze v Pardubicích:

Finále: 1. Dudek (Pol.), 2. Doyle (Austr.), 3. Lahti (Fin.), 4. J. Holder, 5. Fricke (oba Austr.), 6. Becker (USA).

Malé finále: 1. Smektala, 2. Jamróg (oba Pol.), 3. L. Bjerre (Dán.), 4. Ellis (Brit.), 5. Žagar (Slovin.), 6. Ch. Holder (Austr.) nestartoval.