Sedmdesátá Zlatá přilba nabídne plochodrážní show, jakou Pardubice dlouho nezažily

Radek Vičík Radek Vičík
12. 9. 2018 13:44
Pardubice se chystají na velkou oslavu. Zlatá přilba se pojede po sedmdesáté. Na východ Čech dorazí bývalí vítězové i velké plochodrážní hvězdy současnosti.
Václav Milík, Jan Šťovíček a Evžen Erban s trofejí pro vítěze Zlaté přilby 2018
Václav Milík, Jan Šťovíček a Evžen Erban s trofejí pro vítěze Zlaté přilby 2018 | Foto: Radek Vičík

Pardubice - Startovní listina jubilejního 70. ročníku Zlaté přilby by se mohla bez nadsázky jmenovat "Kdo je kdo ve světě současné ploché dráhy". Její silní obsazení potvrzuje, že v Pardubicích mohou koncem září čekat velký sportovní svátek.

"Jezdce si můžeme vybírat. Díky tomu, že kromě polské baráže se termín tentokrát s ničím na krátké dráze nekryje, máme mnoho zájemců," uvedl manažer závodu Evžen Erban.

Už tradiční třídenní mítink nabídne vedle boje o cennou trofej opět vyvrcholení světového šampionátu jezdců do 21 let i juniorskou Zlatou stuhu.

Živo bude i mimo závodní trať, protože na východ Čech dorazí žijící vítězové nejvýznamnějšího závodu "levých zatáček" mimo Grand Prix. Vedle legend jako je Ole Olsen, Jiří Štancl či Erik Gundersen by měl přijet i 85letý Oldřich Klaudinger. Český jezdec je dokonce ještě pamětníkem doby, kdy se Přilba jela na dostihovém závodišti.

V silné světlové konkurenci budou z domácích jezdců chybět Josef Franc a Hynek Štichauer, jejichž závod Grand Prix na dlouhé dráze se v Německu jede v pardubickém termínu. Do Pardubic má namířeno minimálně devět účastníků Grand Prix a šest bývalých vítězů. Divácky nejatraktivnějšími jmény jsou Dán Nicki Pedersen a Greg Hancock z USA.

"Pedersenovi za jeho agresivní jízdní styl nasazují psí hlavu, ale pro mě to je pan závodník. Hancock porušil svůj slib, že ve 45 letech ukončí kariéru, a stále dokáže bojovat o nejvyšší příčky. Je to fenomén nejen ploché dráhy, ale celého sportu," míní Erban.

Potřetí za sebou zve dvojnásobného mistra světa Tai Woffindena. "Pokud zase odmítne, tak už se snažit nebudu. Třikrát a dost," říká nekompromisně pardubický manažer. Lídra aktuálního pořadí Grand Prix by měli doplnit oba jeho polští soupeři v boji o titulu: Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski.

Startovní listina je opravdu našlapaná, protože z první šestky světového šampionátu by měl chybět jen Patrik Dudek z Polska, jehož klub se bude v domácí nejvyšší soutěži zachraňovat v baráži. A to Erban dokonce stále zvažuje, zda vůbec pozve úřadujícího mistra světa Jasona Doyla z Austrálie.

Vzpomínka na rok 1929

S číslem 1 odstartuje obhájce vítězství Václav Milík. "Udělám všechno pro to, aby moje přilba dostala další sestřičku. Letos je to sezona plná výkyvů, ale rád bych ji zakončil tak skvěle jako tu loňskou," řekl český reprezentant při pohledu na letošní trofej pro vítěze.

Ta je replikou úplně první zlaté přilby z roku 1929. "Liší se jen tím, že tam není nápis Československo, ale Česká republika," vysvětlil pardubický klenotník Pavel Lejhanec, jenž se už čtvrtstoletí podílí na výrobě legendární trofeje

Pardubický plochodrážní víkend odstartuje v pátek 28. září posledním závodem finálové série MS jezdců do 21 let, v níž je blízko titulu Maksym Drabik z Polska. V sobotu je na programu nejstarší juniorský podnik na světě, 44. Zlatá stuha. Tu doplní mezinárodní závody těch nejmladších nadějí Jawa Cup. Celý program 32 jízd sedmdesáté Zlaté přilby se odjede v neděli.

Trofej pro vítěze Zlaté přilby 2018
Trofej pro vítěze Zlaté přilby 2018 | Foto: Radek Vičík
 

Právě se děje

před 23 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy