Závod Moto2 v Brně byl přerušen kvůli dešti. Ve zkrácené verzi potom dominoval Lüthi

Aktualizováno 6. 8. 2017 14:38
Švýcarský jezdec Thomas Lüthi vyhrál závod Velké ceny České republiky v Brně v kategorii Moto2. Po osmi kolech byl závod přerušen a po přezutí pokračoval jen na šest kol. Karel Hanika skončil dvaadvacátý.
Thomas Lüthi slaví vítězství ve zkráceném závodě Moto2 v Brně.
Thomas Lüthi slaví vítězství ve zkráceném závodě Moto2 v Brně. | Foto: Jiří Šimeček

Brno - Závod motocyklového mistrovství světa třídy Moto2 v Brně, který byl kvůli dešti přerušen, vyhrál Švýcar Thomas Lüthi před Španělem Alexem Márquezem. Český jezdec Karel Hanika, jenž startoval poprvé v sezoně na divokou kartu, obsadil 22. místo.

Závod Moto2 zdramatizovala dešťová přeháňka. Kvůli ní byl v osmém kole "suchý závod" po pádu Němce Sandro Cortese přerušen. Pořadí při restartu určilo po přezutí na mokré pneumatiky sedmé kolo, v němž projel cílem první při svém jubilejním 200. startu v MS Ital Mattia Pasini. Toho ale potkala smůla, když v pokračování závodu hned v prvním kole upadl a z boje odstoupil. Do sprintu na šest kol vstoupil suverénně Lüthi, jenž se po bleskovém startu vyhoupl ze sedmého místa do čela a první pozici udržel až do cíle.

"Už ranní zahřívací trénink, jehož poslední dvě kola se jela na mokré trati, mi dodal jistotu. Důležitý byl dobrý start, který byl klíčem k úspěchu," uvedl Lüthi.

Hanika sice nezasáhl do bojů o body, se svým vystoupením byl ale spokojený. Prakticky až v pátečním tréninku se totiž začal seznamovat s motocyklem a pneumatikami pro MS. "Oproti začátku byl rozdíl velký. V kvalifikaci o 2,2 vteřiny a v závodě jsem dojel za skupinkou, kousek od bodů. Bylo to ale samozřejmě tím, že závod byl krátký," řekl Hanika. "Jsem hlavně rád, že jsem nejezdil poslední. S klukama jsem závodil, udělal nějaké předjetí a bojoval s nimi," dodal spokojeně.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Kalex) 13:39,036, 2. Á. Márquez (Šp./Kalex) -4,991, 3. Oliveira (Portug./KTM) -6,983, 4. Marini (It./Kalex) -9,190, 5. Vierge (Šp./Tech3) -11,064, 6. Corsi (It./Speed) -15,779, …22. Hanika (ČR/Kalex) -28,167.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 18 závodů): 1. Morbidelli (It./Kalex) 182, 2. Lüthi 165, 3. Á. Márquez 133, 3. Oliveira 133, 5. Bagnaia 87, 6. Pasini (oba It./Kalex) 73.

před 37 minutami

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.