29 let je na vozíku, přesto se šampion ještě jednou svezl na své vítězné motorce

Radek Vičík Radek Vičík
28. 6. 2022 12:03
Bývalý americký jezdec Wayne Rainey dokázal během Festivalu rychlosti v Goodwoodu překonat svá zdravotní omezení a poprvé od roku 1993 jel na závodní motorce.

Byl to zvláštní pohled. Na start tradičního závodu do vrchu v rámci Festivalu rychlosti v Goodwoodu se v sobotu postavila červeno-bílá Yamaha s číslem 1, ale kolem ní stáli tři muži.

Jejich úkolem bylo "pětistovku" do posledního okamžiku držet a asistovat s rozjezdem. Muž, který na motorce seděl, si totiž nemohl pomáhat nohama. Trojnásobný mistr světa elitní třídy MS silničních motocyklů Wayne Rainey je už od roku 1993 upoután na vozíku.

Američan se na speciálu pro Grand Prix vydal poprvé po 29 letech. A měl k tomu skvělé parťáky. V Goodwoodu se spolu s ním sešly další tři velké motorkářské legendy: Mick Doohan, Kenny Roberts a Kevin Schwantz.

Toto kvarteto získalo mezi lety 1979 až 1998 dohromady 12 titulů mistra světa kubatury do 500 ccm, která předcházela MotoGP. Pátým "do party" byl v Goodwoodu o dvě generace mladší Dani Pedrosa.

61letý Američan řídil svůj mírně upravený čtyřválcový speciál YZR500 bravurně až do cíle, kde neskrýval dojetí.

Druhý Kevin Schwantz, vítězný Wayne Rainey a třetí Mick Doohan na stupních vítězů závodu třídy do 500 ccm v Misanu 1990.
Druhý Kevin Schwantz, vítězný Wayne Rainey a třetí Mick Doohan na stupních vítězů závodu třídy do 500 ccm v Misanu 1990. | Foto: Goodwood

"Byl to nádherný pocit. Nikdy jsem nevěřil, že ještě někdy přehodím nohy přes nádrž motorky a svezu se na závodním stroji. A samozřejmě mě nikdy nenapadlo, že bych se mohl na trati znovu potkat s Kennym, Mickem a Kevinem," řekl dojatý Rainey, který je na vozíku od havárie v Misanu v září 1993.

Tehdejší lídr šampionátu "půllitrů" na italské trati spadl a poranil si páteř o hrubé kameny ve štěrkové únikové zóně uzpůsobené pro závody automobilů. Poškození míchy způsobilo, že od hrudníku dolů zůstal nehybný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

NATO posílí svou misi KFOR, pokud se zvýší napětí mezi Srbskem a Kosovem

Pokud se zvýší napětí mezi Kosovem a sousedním Srbskem, ke Severoatlantická aliance připravena posílit svou mírovou misi KFOR. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg to uvedl po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem, se kterým jednal kvůli nedávnému napětí na kosovsko-srbské hranici. Informovala o tom agentura Reuters.

"Nyní máme v Kosovu významnou misi, vojenskou přítomnost blížící se 4000 vojáků," řekl Stoltenberg. "V případě potřeby přesuneme síly, rozmístíme je tam, kde to bude potřeba, a zvýšíme naši přítomnost. Již jsme zvýšili přítomnost na severu. Jsme připraveni udělat více," dodal.

"Přestože se situace na místě uklidnila, je odpovědností všech stran - zejména představitelů Bělehradu a Prištiny - zabránit opětovné eskalaci," řekl Stoltenberg na společné tiskové konferenci s Vučičem v Bruselu. "Vyzývám všechny strany, aby projevily zdrženlivost a zdržely se násilí. NATO nadále pozorně sleduje situaci na místě," uvedl generální tajemník. "V případě ohrožení stability je KFOR připravena zasáhnout," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy