Kornfeil uchvátil diváky v Brně stíhací jízdou, triumf slavili bratři Marquezové

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2019 15:23
Jakub Kornfeil obsadil v závodě Moto3 v rámci Grand Prix Česko republiky silničních motocyklů deváté místo. Filip Salač v Brně po pádu hned po startu cíl neviděl. Nebodoval ani Karel Abraham, který v MotoGP obsadil 19. pozici.

Kornfeil předvedl skvělou stíhací jízdu. Pád týmového kolegy ze stáje Redox PrüstelGP Salače hned v prvních stovkách metrů ho sice zbrzdil a poslal hluboko do třetí desítky. český závodník ale podle svého zvyku předvedl bojovnou jízdu. Nakonec se letos posedmé se dostal do nejlepší desítky.

Salač sice po nehodě, kterou podle informací stanice Nova Sport zavinil Jihoafričan Darryn Binder, na motocykl nasedl, ale po několika kolech zamířil do boxů.

Drama proběhlo hned na startu, kde zhasla motorka Johna McPheeho. Brita minuli všichni jezdci kromě japonského nováčka Jukiho Kuniiho, který po pádu skončil v péči lékařů. Pádů bylo v závodě ještě mnohem více, třeba Albert Arenas ze Španělska se k zemi poroučel dokonce hned dvakrát.

V boji o vítězství v desetičlenné přední skupině uspěl Španěl Aron Canet, jenž po předloňském třetím a loňském druhém místě vystoupal v Brně poprvé na nejvyšší stupeň. V čele pořadí MS tak o tři body předstihl Itala Lorenza Dalla Portu, který si po stratu ze 17. pozice dojel pro druhé místo. Třetí skončil další italský jezdec Tony Arbolino, startující z pole position.

Tři závody, třikrát španělská hymna

Marc Marquez slaví vítězství v závodu MotoGP ve Velké ceně České republiky
Marc Marquez slaví vítězství v závodu MotoGP ve Velké ceně České republiky | Foto: Reuters

Závod MotoGP byl kvůli dešti o 40 minut odložen. To ale nic nezměnilo na suverenitě Marca Marqueze. Tovární jezdec Hondy skvěle odstartoval a dojel si suverénně pro 50. triumf v MotoGP. Za Španělem dojeli na druhém místě Andrea Dovizioso a třetí Jack Miller, oba na Ducati.

Abraham se po startu zařadil na hranici druhé a třetí desítky a k bodům se nepřiblížil. V cíli měl jezdec sedlající Ducati ztrátu 44 vteřin.

V celkovém pořadí si Marquez upevnil vedení už na 63 bodů. V reálu to znamená, že nemusí vůbec jet na příští dva závody, a přesto by mu zblo vedení 13 bodů.

Kategorii Moto2 stylem start - cíl ovládl další Marquez. Alex, mladší bratr šampiona MotoGP Marca, vyhrál před Italy Fabiem Di Giannantoniem a třetím Eneou Bastianinim.

Kumulovaná návštěvnost letošní motocyklové Grand Prix Brno byla 186 793 diváků, tedy skoro stejně jako loni, kdy jich na Masarykův okruhu přišlo přes 187 tisíc. Uvedl to Adam Svoboda z pořadatelského spolku kraje a města.

Podle něj je možné, že brněnské Velké ceně ubírá návštěvnost současná Velká cena formule 1 v Maďarsku a také to, že se příští týden pojede motocyklová Velká cena v Rakousku.

Velká cena České republiky, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Brně:

Moto3: 1. Canet (Šp./KTM) 39:11,879, 2. Dalla Porta -0,159, 3. Arbolino (oba It./Honda) -0,217, 4. Masiá (Šp./KTM) -0,404, 5. Antonelli (It./Honda) -0,499, 6. Ogura (Jap./Honda) -0,530, …9. Kornfeil -1,063, Salač (oba ČR/KTM) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Canet 148, 2. Dalla Porta 145, 3. Antonelli 98, 4. Arbolino 93, 5. Masiá 78, 6. Ramírez (Šp./Honda) 78, …9. Kornfeil 59, 26. Salač 6.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 38:49,768, 2. Di Giannantonio (It./Speed Up) -3,018, 3. Bastianini (It./Kalex) -4,158, 4. Navarro (Šp./Speed Up) -4,290, 5. Marini (It./Kalex) -7,031, 6. Schrötter (Něm./Kalex) -8,847.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Á. Márquez 161, 2. Lüthi (Švýc./Kalex) 128, 3. A. Fernández (Šp./Kalex) 110, 4. Navarro 110, 5. Schrötter 107, 6. Baldassarri (It./Kalex) 102.

MotoGP: 1. M. Márquez (Šp./Honda) 39:24,430, 2. Dovizioso (It./Ducati) -2,452, 3. Miller (Austr./Ducati) -3,497, 4. Rins (Šp./Suzuki) -4,858, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -6,007, 6. Rossi (It./Yamaha) -9,083, …19. Abraham (ČR/Ducati) -44,296.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. M. Márquez 210, 2. Dovizioso 147, 3. Petrucci (It./Ducati) 129, 4. Rins 114, 5. M. Viňales (Šp./Yamaha) 91, 6. Rossi 90, …24. Abraham 3.